Jungtinių Amerikos Valstijų Stačiatikių Bažnyčia

Jungtnių Amèrikos Valstjų Stačiãtikių Bažnýčia, vietinė autokefalinė stačiatikių Bažnyčia.

Struktūra ir organizacija

Pripažįstama Rusijos, Bulgarijos, Gruzijos, Lenkijos, Čekijos ir Slovakijos stačiatikių Bažnyčių, nepripažįstama Konstantinopolio patriarchato, Aleksandrijos, Antiochijos, Jeruzalės, Rumunijos, Kipro, Graikijos ir Albanijos stačiatikių Bažnyčių (šios ją laiko Rusų Stačiatikių Bažnyčios savivaldžia dalimi). Aukščiausiasis vadovas – Vašingtono arkivyskupas Visos Amerikos ir Kanados metropolitas (nuo 2012 Tichonas, tikr. M. Mollardas, g. 1966) – reziduoja Vašingtone.

Liturginės kalbos – anglų, bažnytinė slavų ir graikų, pagal poreikį religinės apeigos atliekamos ir kitomis kalbomis (ispanų, aleutų ir kitomis). Kanoniškai priklauso Jungtinių Amerikos Valstijų ir Kanados teritorija, dar yra Jungtinių Amerikos Valstijų Stačiatikių Bažnyčios bažnyčių Meksikoje, Brazilijoje, Peru, Venesueloje ir Australijoje.

Yra 14 vyskupijų (11 jų – teritorinės, 3 – etninės), 25 vienuolynai, apie 650 parapijų, 3 dvasinės seminarijos, akademija, apie 1 mln. tikinčiųjų, reguliariai pamaldas lanko apie 90 000 (2016).

Istorija

18 a. pabaigoje Aliaskoje (kai priklausė Rusijai) ir Aleutų salose pradėtos vykdyti stačiatikių misijos, čia įkurtos pirmosios vyskupijos. 1905 Aleutų vyskupijos katedra iš San Francisco perkelta į Niujorką. Nuo 1907 Jungtinių Amerikos Valstijų Stačiatikių Bažnyčia vadinosi Rusų stačiatikių graikų katalikų Šiaurės Amerikos metropolija, buvo pavaldi Rusų Stačiatikių Bažnyčiai. 1917 Rusų Stačiatikių Bažnyčia neteko ryšių su stačiatikių vyskupijomis ir misijomis užsienyje. 1920 Jungtinių Amerikos Valstijų Stačiatikių Bažnyčia (vadinosi Šiaurės Amerikos stačiatikių metropolija) buvo atskirta nuo Maskvos patriarchato, Jungtinių Amerikos Valstijų Stačiatikių Bažnyčia t. p. nepalaikė ryšių ir su Rusų Užsienio Stačiatikių Bažnyčia.

1927 Rusų Stačiatikių Bažnyčios Amerikos vyskupijų sinode Jungtinių Amerikos Valstijų Stačiatikių Bažnyčia paskelbta autonomine ir autokefaline, aukščiausiuoju vadovu išrinktas metropolitas Platonas (tikr. P. Roždestvenskij, 1866–1934). 1935 Jungtinių Amerikos Valstijų Stačiatikių Bažnyčios metropolitas Teofilis (tikr. F. Paškovskij) pasirašė nutarimą, pagal kurį Jungtinių Amerikos Valstijų Stačiatikių Bažnyčia tikėjimo ir kanonų klausimais tapo pavaldi Serbijos Stačiatikių Bažnyčios Karlovcų archijerėjų sinodui, bet išlaikė autonomiją.

1970 Rusų Stačiatikių Bažnyčia Jungtinių Amerikos Valstijų Stačiatikių Bažnyčiai suteikė autokefaliją.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką