Jungtinių Tautų Ekonominė ir Socialinė Taryba

Jungtnių Taut Ekonòminė ir Sociãlinė Tarýba (United Nations Economic and Social Council, ECOSOC), Jungtinių Tautų pagrindinė institucija, atsakinga už Jungtinių Tautų funkcijų tarptautinio ekonominio ir socialinio bendradarbiavimo srityje įgyvendinimą. Įkurta 1946.

Tikslai ir veikla

Jungtinių Tautų Ekonominės ir Socialinės Tarybos pagrindiniai tikslai – skatinti gyvenimo lygio kilimą, visišką gyventojų užimtumą ir ekonominę socialinę pažangą bei plėtrą, tarptautinių problemų ekonominės, socialinės, sveikatos apsaugos ir kitose srityse sprendimą, bendradarbiavimą kultūros ir švietimo srityse, visuotinę pagarbą žmogaus teisėms bei pagrindinėms laisvėms neatsižvelgiant į rasę, lytį, kalbą, religiją. Jungtinių Tautų Ekonominė ir Socialinė Taryba gali imtis tyrimų ekonominiais, socialiniais ir kitais klausimais, rengti pranešimus pagal tyrimų rezultatus, teikti rekomendacijas šiais klausimais Generalinei Asamblėjai, specializuotosioms įstaigoms, rengti pagal savo kompetenciją konvencijų projektus ir pateikti juos Generalinei Asamblėjai, šaukti tarptautines konferencijas, koordinuoti specializuotųjų įstaigų veiklą, sudaryti su jomis susitarimus.

Jungtinių Tautų Ekonominės ir Socialinės Tarybos posėdžių salė Jungtinių Tautų pagrindinėje būstinėje Niujorke

Nariai ir pagrindinės institucijos

Iš pradžių Jungtinių Tautų Ekonominę ir Socialinę Tarybą sudarė 18 narių, nuo 1965 – 27, nuo 1973 – 54 nariai.

Valstybes Jungtinių Tautų Ekonominės ir Socialinės Tarybos nares 3 metų kadencijai renka Generalinė Asamblėja, 1/3 Jungtinių Tautų Ekonominės ir Socialinės Tarybos narių (tai yra 18) kasmet atnaujinama. Rinkimai į Jungtinių Tautų Ekonominę ir Socialinę Tarybą vykdomi pagal geografinį pasiskirstymą: Afrikos valstybėms tenka 14 vietų, Azijos – 11, Lotynų Amerikos regionui – 10, Vakarų Europos ir kitoms valstybėms – 13, Rytų Europai – 6 vietos.

Jungtinių Tautų Ekonominė ir Socialinė Taryba kasmet rengia vieną pagrindinę sesiją, trunkančią 5–6 savaites pakaitomis Niujorke (Jungtinių Tautų būstinėje) ir Ženevoje (Jungtinių Tautų Europos skyriaus būstinėje), t. p. vieną organizacinę sesiją Niujorke. Neeilinė Jungtinių Tautų Ekonominės ir Socialinės Tarybos sesija šaukiama daugumos Jungtinių Tautų Ekonominės ir Socialinės Tarybos narių reikalavimu. Kiekviena valstybė narė joje turi vieną atstovą, t. p. po vieną balsą. Sprendimai rekomendaciniai, priimami paprasta dalyvaujančių ir balsuojančių narių balsų dauguma.

Ne sesijų metu Jungtinių Tautų Ekonominės ir Socialinės Tarybos veiklą vykdo įvairios pagalbinės institucijos: komisijos (funkcinės, regioninės), komitetai (nuolatiniai, sesijiniai, ekspertų).

Veikiančios Regioninės komisijos: Afrikos ekonominė komisija, Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominė ir socialinė komisija, Europos ekonominė komisija, Lotynų Amerikos ir Karibų baseino ekonominė komisija, Vakarų Azijos ekonominė ir socialinė komisija.

Lietuvos dalyvavimas Ekonominės ir Socialinės Tarybos veikloje

Lietuva 2005–07 išrinkta Jungtinių Tautų Ekonominės ir Socialinės Tarybos nare, Dalius Čekuolis 2007–08 – pirmininku.

-Ekonominė ir Socialinė Taryba

681

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką