juodkalniečiai tautiniais drabužiais

juodkalniečių namai kalnuose (Žabljako savivaldybė, Juodkalnija)

juodkalniẽčiai (savivardis crnogorci), Europos tauta. Gyvena Juodkalnijoje (apie 300 000 žmonių), Serbijoje, Kroatijoje, Albanijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Iš viso 21 amžiaus pradžioje buvo apie 600 000 juodkalniečių. Kilme ir kultūra artimi serbams. Kaba serbų kalbai artima juodkalniečių kalba. Dauguma tikinčiųjų – stačiatikiai, yra musulmonų.

Gyvensena

džiovinami tabako lapai

Pagrindiniai tradiciniai verslai – nugintinė gyvulininkystė (ypač avininkystė), žemdirbystė (javai, tabakas, vilnamedžiai, citrusiniai augalai, vynmedžiai, alyvmedžiai). Tradiciniai amatai: medžio ir akmens raižyba, juvelyrinių dirbinių gamyba. Juodkalniečių liaudies dainos ir istorinių dainų herojai panašūs į serbų.

Istorija

Juodkalniečių protėviai slavai į dabartinę Juodkalnijos teritoriją atsikėlė 6–7 amžiuje. Kai kurių tyrėjų nuomone, juodkalniečių protėvynė – Palabio sritis (tarp Baltijos jūros ir Hannoverio miesto). 10 amžiuje juodkalniečių protėviai įkūrė ankstyvąjį valstybinį junginį (Duklia), kuris 1183 prijungtas prie Serbijos. Serbiją užkariavus turkams osmanams, Juodkalnija 1499–1878 buvo nepriklausoma kunigaikštystė, nuolat kovojo su turkais. Ilgai trukusi kova, sukarinta buitis, reljefo ypatybių nulemta geografinė izoliacija suteikė juodkalniečių kultūrai savitumo. Iki 19 amžiaus buvo išlikęs skirstymasis į klanus, iki 20 amžiaus pabaigos praktikuotas kraujo kerštas, buvo paplitę nuotakos grobimo ir kraujo brolystės papročiai.

2151

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką