Juodonių piliakalnis ir gyvenvietė

Juodoni pliakalnis ir gyvénvietė, piliakalnis su papėdės gyvenviete yra Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje, Juodonių kaime, į vakarus nuo kaimo kapinaičių. Radiniai saugomi Rokiškio krašto muziejuje ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Piliakalnis

Juodonių piliakalnis (1959, fotografas Stasys Daunys; © Rokiškio krašto muziejus)

Juodonių piliakalnio archeologiniai tyrinėjimai; atidengto ploto vaizdas, kuriame matyti molio plūkiniai (1958, fotografas Stasys Daunys; © Rokiškio krašto muziejus)

Piliakalnio (į pelkėtą slėnį įsiterpusios kalvos aukštesnioji dalis) šlaitai – iki 19 m aukščio, rytinėje pusėje apardyti, pietrytinėje ir rytinėje pusėje yra plati terasa. Aikštelė 55 × 45 m dydžio, apardyta (rytinėje dalyje palaidoti 1914–1918 žuvę kariai). 1986–1987 piliakalnio aikštelėje Istorijos institutas (tyrimų vadovė E. Grigalavičienė) ištyrė 228,5 m2 plotą. Piliakalnio aikštelėje (kultūrinis sluoksnis iki 2 m storio) rasta pylimo ir griovio žymių, medinių užtvarų, stulpinės konstrukcijos pastatų su židiniais liekanų, akmeninių, kaulinių, geležinių, žalvarinių dirbinių, lipdytos brūkšniuotu, grublėtu ir lygiu paviršiumi keramikos. Piliakalnis naudotas nuo pirmo tūkstantmečio prieš Kristų antros pusės iki 6–7 amžiaus.

Senovės gyvenvietė

žalvarinė kaklo apvara, rasta Juodonių piliakalnio papėdės gyvenvietėje

Pietinėje ir rytinėje piliakalnio papėdėje yra senovės gyvenvietė. 1958–1959 Istorijos institutas ir Rokiškio krašto muziejus gyvenvietėje ištyrė (tyrimų vadovė L. Vaitkunskienė) 220 m2 plotą. Gyvenvietėje aptiktas 0,3–2 m storio kultūrinis sluoksnis; rasta pirmo tūkstantmečio–antro tūkstantmečio pradžios geležinių ir kaulinių darbo įrankių, žalvarinių papuošalų, lipdytos lygiu ir grublėtu paviršiumi bei žiestos keramikos, gyvulių kaulų, šlako.

2250

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką