„Jūros liūtas“ (Seelöwe), nacių Vokietijos planas per Antrąjį pasaulinį karą užimti Didžiąją Britaniją. Sudarytas Vermachto operatyvinio vadovavimo štabo (viršininkas – A. Jodlis).

Pirmasis variantas patvirtintas 1940 07 16. Pagal jį kariuomenės pirmieji ešelonai turėjo persikelti per Lamanšo sąsiaurį ir užimti placdarmą Britanijos salos pietų pakrantėje. Vėliau Folkestone’o apylinkėse ir į vakarus nuo Hastingso turėjo būti išmestas oro desantas. Numatyta operacijos pradžia – 1940 08 15. Iš viso joje turėjo dalyvauti 38 divizijos (6 tankų, 3 motorizuotos), jų veiksmus turėjo remti 2‑is ir 3‑is oro laivynai (2600 lėktuvų). Prieš pradedant operaciją buvo siekiama vyrauti ore (Mūšis už Britaniją). 1940 vasarą nepavykus sunaikinti Didžiosios Britanijos oro pajėgų ir žymesnės dalies karinio jūrų laivyno bei sunaikinti Didžiosios Britanijos salos kranto gynybos, įsiveržimas kelis kartus atidėliotas, jo planas pakeistas (divizijų sumažinta iki 10–13, Vokietijos kariuomenės didžiuma perdislokuota iš Vakarų į Rytus prie Vokietijos–SSRS sienos). Pagal 1940 10 12 A. Hitlerio nurodymą pasirengimai įsiveržti į Britų salas turėjo vykti iki 1941 pavasario tik dėl politinio bei psichologinio spaudimo Didžiajai Britanijai (faktiškai tai rodė, kad A. Hitleris atidėjo operaciją neapibrėžtai ateičiai).

pasirengimas Jūros liūto plano įgyvendinimui: vokiečiai stato bunkerius Lamanšo sąsiaurio pakrantėje, tarp Bresto ir Calais (1940)

180

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką