jus cogens (lot.), ius cogens, privalomojo pobūdžio bendrosios tarptautinės teisės norma. Pripažįstama tarptautinės valstybių bendrijos, nuo jos neleidžiama nukrypti, gali būti keičiama tik vėlesne tokio pat pobūdžio tarptautinės teisės norma. Terminas pirmą kartą pavartotas 1969 Vienos konvencijoje Dėl tarptautinių sutarčių teisės (Lietuvoje įsigaliojo 1992). Nei ši konvencija, nei kiti tarptautinės teisės aktai nepateikia jus cogens normų sąrašo.

Jungtinių Tautų tarptautinės teisės komisija šios konvencijos komentare konstatavo, kad dėl tarptautinės teisės plėtros neįmanoma pateikti išsamaus jus cogens sąrašo, ir nurodė, kokios sutartys dėl prieštaravimo jus cogens normoms turėtų būti laikomos niekinėmis: numatanti jėgos panaudojimą pažeidžiant Jungtinių Tautų Chartijos principus, įvykdymą kokio nors akto, kuris pagal tarptautinę teisę pripažįstamas nusikaltimu, numatanti vergų prekybą, piratavimą ar genocidą, pažeidžianti žmogaus teises, valstybių lygiateisiškumą ar tautų apsisprendimo principą.

Komisija nurodė imperatyvaus pobūdžio tarptautinius įsipareigojimus, kurių pažeidimas yra tarptautinis nusikaltimas (pvz., agresija, vergija, kolonializmas ir kita), pabrėžė, kad neįvykdžius imperatyvaus įsipareigojimo neatsižvelgiama į tam tikras aplinkybes (pvz., būtinąjį reikalingumą), kurioms esant dažniausiai valstybė atleidžiama nuo atsakomybės už įsipareigojimų nevykdymą. Ginčus, kilusius dėl konkrečios sutarties negaliojimo, dėl jos prieštaravimo jus cogens normoms, sprendžia Tarptautinis arbitražas ir Tarptautinis Teisingumo Teismas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką