von Liebig Justus (Justas fon Lýbigas) 1803 05 12Darmstadt 1873 04 18Miunchenas, vokiečių chemikas organikas ir agrochemikas. Švedijos karališkosios mokslų akademijos (1837), Bavarijos mokslų akademijos (1860) narys.

Išsilavinimas ir veikla

Studijavo farmaciją Bonos, Erlangeno universitetuose. 1822–24 dirbo Sorbonoje pas L. J. Gay‑Lussacą. Giesseno (1826), Heidelbergo (1850), Miuncheno (1852) universiteto profesorius. 1824 Giesseno universitete (pavadintas J. von Liebigo vardu) įkūrė pirmąją Vokietijoje cheminių tyrimų laboratoriją.

Mokslinė veikla

1832 su F. Wöhleriu atrado benzoilradikalą ir taip patvirtino vieną iš organinių junginių sandaros teorijų – radikalų teoriją. Susintetino organinių junginių (chloroformą, acetaldehidą, benzaldehidą, chloralį). Tyrė halogenidus, katalitinį platinos, švino, mangano veikimą, atrado būdą cianidams gauti iš geltonosios kraujo druskos, kobaltui atskirti nuo nikelio, sukūrė elementinės analizės aparatą. 1832 įsteigė žurnalą Liebigs Annalen der Chemie und Pharmacie. 1840 įrodė, kad augalai, be anglies dioksido, asimiliuojamo iš oro, mineralines maisto medžiagas ima iš dirvožemio. Tyrė mitybos problemas. Pasiūlė maisto produktus skirstyti į riebalus, baltymus ir angliavandenius, teigė, kad riebalai ir angliavandeniai yra organizmo energinės medžiagos. Iš gamtinės žaliavos išskyrė alkaloidus, ištyrė jų naudojimą medicinoje, puvimą ir rūgimą laikė cheminiais procesais.

Justus von Liebig

Tyrė stiklo sidabravimą ir jo naudojimą veidrodžiams, pagamino kepimo miltelius, mėsos ekstraktą.

Knygos

Parašė chemijos, agrochemijos, farmacijos knygų; svarbesnės: Organinė chemija ir jos taikymas žemės ūkyje ir fiziologijoje (Die organische Chemie in ihrer Anwendung auf Agrikultur und Physiologie 1840), Gyvūnų chemija, arba organinė chemija, ir jos taikymas fiziologijoje ir patologijoje (Die Tierchemie, oder der organische Chemie in ihrer Anwendung auf Physiologie und Pathologie 1843).

Apdovanojimai

Prancūzijos Garbės legiono ordinas (1850).

Atminimo įamžinimas

Jo vardu pavadintas mineralas libigitas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką