kadãstras (pranc. cadastre), susistemintas oficialių duomenų apie tam tikrus objektus ar reiškinius sąvadas. Apima duomenis apie jame įregistruoto objekto buvimo vietą, dydį, įvairias kokybines charakteristikas, vertę, naudojimo bei saugojimo rekomendacijas ir kita. Gali būti šalies žemės kadastras, vandens kadastras, nekilnojamojo turto, miškų, melioruotos žemės, dirvožemio, reljefo, gręžinių, žemės gelmių, požeminių vandenų, teritorinis (visuma kiekybinių ir kokybinių rodiklių, apibūdinančių gyvenamosios aplinkos būklę ir apimančių žemės, vandens, miškų ir kitų kadastrų kartografinę informaciją), saugomų teritorijų, teritorijų planavimo duomenų, kelių, gyvūnijos, medžioklės išteklių, ekologinis (apibūdina konkrečios teritorijos gamtinės aplinkos ypatybių visumą, pateikia jų kompleksinį įvertinimą ir praktinę reikšmę) ir kitokie kadastrai. Kadastruose esanti informacija naudojama nustatant mokesčių dydį (pavyzdžiui, žemės ar kito nekilnojamojo turto, už naudojimąsi gamtos ištekliais), įvertinant objektus, kai jie nuomojami, įkeičiami ar parduodami ir kitais atvejais.

Jau 5 a. prieš Kristų Atėnuose buvo sudaromas valdų kadastras, jame nurodomas namų ir žemių, laisvųjų piliečių ir vergų skaičius. Indijoje 4 a. prieš Kristų būdavo surašomi būstai, gyventojai pagal kastas, lytį ir amžių. Anglijoje 14 a. buvo sudaromi gyventojų kadastrai.

LIETUVOJE kadastrai kartu su registrais ir klasifikatoriais sudaro valstybės registrų sistemą. Veikia nekilnojamojo turto kadastras (jo sudėtinės dalys – statinių kadastras, žemės kadastras, jame – dirvožemio, melioruotos žemės ir melioracijos įrenginių kadastras), miškų kadastras (jame – medžioklės plotų kadastras), upių, ežerų ir tvenkinių kadastras, valstybinis gyvūnijos kadastras, žemės gelmių išteklių kadastras, saugomų teritorijų kadastras, teritorinio planavimo su infrastruktūros elementais kadastras, valstybinis ginklų ir šaudmenų kadastras. Registrų sistemos veiklą reglamentavo Valstybės registrų įstatymas (1996, neteko galios 2012), konkrečių kadastrų sudarymo ir tvarkymo principus – atitinkami įstatymai ir nuostatai. Kadastrus sudaro ir tvarko vyriausybės įgaliotos institucijos, pavyzdžiui, nekilnojamojo turto kadastrą – Registrų centras, vandens išteklių kadastrą, upių, ežerų ir tvenkinių kadastrą, medžioklės plotų kadastrą – Aplinkos ministerija, saugomų teritorijų kadastrą – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, žemės gelmių išteklių kadastrą – Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos, miškų kadastrą – Valstybinė miškotvarkos tarnyba, melioruotos žemės ir melioracijos įrenginių kadastrą – Žemės ūkio ministerija.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką