kakčikèliai (cakchiqueles), Centrinės Amerikos indėnų tauta. Priklauso majų tautų grupei. Kalba ir kultūra artimi kičiams. Gyvena Gvatemaloje. 20 amžiaus pabaigoje iš viso buvo apie 505 000 kakčikelių. Kaba kičių grupės kalba (indėnų kalbos), paplitusi ir ispanų kalba. Tikintieji – katalikai.

Tradiciniai verslai – kaplinė lydiminė, po ispanų užkariavimo – ariamoji žemdirbystė (kukurūzai, pupelės, moliūginiai), paukštininkystė; kai kur – ir medžioklė, bitininkystė, žvejyba, galvijininkystė. Amatai: rankinis raštuotų audinių audimas, pynimas, keramikos, valčių, muzikos instrumentų gamyba.

Materialiąja kultūra kakčikeliai artimi kitiems majams. Kakčikeliai – viena skurdžiausių Centrinės Amerikos indėnų tautų. Šeima mažoji. Kai kur pasitaiko atidirbimo už nuotaką papročių. Išlikę ikikrikščioniško folkloro, protėvių ir gamtos jėgų garbinimo liekanų. Kaimų globėjų šventes lydi teatralizuoti vaidinimai su kaukėmis (pvz., Jaguaro šokis).

Pagal legendą, kakčikeliai kartu su kičiais atėjo iš Tabasco ir užkariavo kalnuotąją Gvatemalos dalį. 14 a. pabaigoje sukūrė valstybinį junginį. 20 amžiaus antroje pusėje Gvatemalą valdant karinėms chuntoms kakčikeliai buvo persekiojami (dar gvatemaliečiai).

2526

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką