kãktusai, kaktusinių (Cactaceae) šeimos augalai. Šeimoje apie 300 genčių, apie 2500 rūšių. Kaktusai savaime auga Šiaurės, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, tik ripsalio genties augalai paplitę Afrikos atogrąžose, Madagaskare ir Šri Lankoje. Kitose pasaulio dalyse kaktusai auginami arba auga sulaukėję (Pietų Europoje, Azijoje, Australijoje). Daugiausia auga dykumose ir pusdykumėse, kalnuose, rečiau – atogrąžų miškuose dirvožemyje arba yra epifitai.

Daugiamečiai sukulentai, kartais sumedėjantys krūmo arba medžio pavidalo augalai nuo 2–5 cm iki 10–12 m aukščio. Stiebai sultingi, žali (juose vyksta fotosintezė), įvairių formų (rutuliški, ritiniški, skridiniški, plokšti, nariuoti). Būna lygūs, klostėti, briaunoti, gumburuoti, su speniškomis arba piramidiškomis išaugomis.

kaktusai ir kiti sukulentai, augantys Huntingtono dykumos sode

Dauguma kaktusų lapų neturi arba jie maži, yliški, trumpaamžiai (pvz., opuncijų) ar žvyniški (pvz., ripsalių), tik persekijinių (Persekioideae) pošeimio augalų lapai dideli ir ilgaamžiai. Kaktusų dygliai yra pakitusios epidermio išaugos. Jie skirti apsisaugoti nuo žolėdžių ir ryškių saulės spindulių. Dygliai būna kieti, sumedėję, smailūs, laibi ir trapūs, pūkiški, neretai kabliškai užlinkusiomis viršūnėmis ar su žemyn palinkusiais danteliais. Itin smulkūs ir lengvai lūžtantys dygliai vadinami glochidijomis. Dygliai dažnai sudaro įvairių formų ir dydžio grupes – areoles. Žiedai įvairaus dydžio ir spalvos, išskiria daug nektaro. Juos apdulkina vabzdžiai, paukščiai, šikšnosparniai. Apdulkinti žiedai netrukus susiskleidžia, neapdulkinti žydi keletą dienų. Apyžiedžio lapeliai aiškiai nediferencijuoti į taurėlapius ir vainiklapius. Žiedai trijų tipų: vamzdiški, piltuviški ir varpiški. Vaisius – sultinga daugiasėklė uoga. Dauginasi sėklomis ir vegetatyviškai.

Kaktusai yra labai mėgstami dekoratyviniai augalai. Daugiausia auginami kambariuose, oranžerijose. Sukurta daug veislių ir tarprūšinių bei tarpgentinių hibridų. Atrankos būdu sukurti neįprastų formų (skiauterėti, raukšlėti), spalvingi chlorofilo neturintys – dažniausiai nuogulio (Gymnocalycium) genties kaktusai – auginami ant poskiepių.

Lietuvoje dažniausiai auginami mamiliarijos, opuncijos, ferokaktuso (Ferocactus), ežiakaktusio (Echinocactus), lapenio, plokštenio genčių kaktusai. Iš dykumų kilę kaktusai mėgsta saulėkaitą, geriausiai žiemoja vėsioje patalpoje, iš drėgnųjų atogrąžų kilusiems kaktusams reikia dalinio pavėsio, jie gerai žiemoja šiltose patalpose.

Kai kurių kaktusų vaisiai (pvz., kertuočio) valgomi. Kvaitulinis echinopsis (Echinopsis pachanoi) ir kvaitulinis pejotlis (Lophophora williamsii), turintys haliucinogeninių medžiagų, seniau buvo naudojami apeigoms ir liaudies medicinoje. Pietų Amerikoje kaktusai vartojami maistui (dažniausiai opuncijų jauni stiebai). Pasaulyje yra daug kaktusų kolekcininkų ir augintojų draugijų. Beveik visų rūšių kaktusai saugomi.

mamiliarija

kaktusas Astrophytum

ripsalis

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką