Kalvarijos savivaldybė

Kalvarjos savivaldýbė yra Lietuvos pietvakariuose, Marijampolės apskrityje, Lenkijos pasienyje.

Lent. Kalvarijos savivaldybė
Apskritis Marijampolės apskritis
Centras Kalvarija
Plotas 441 km2
Seniūnijos 4 (Akmenynų, Kalvarijos, Liubavo, Sangrūdos)
Gyventojai 10 190 (2020)
Gyventojų tankumas 29,3 žm./km2 (2020)
Miestai Kalvarija
Miesteliai
Kaimai 172
Meras Vincas Plikaitis (nuo 2015)
Pašto indeksas 69214
Telefono kodas 8-343

Gamta ir saugomos teritorijos

Kalvarijos savivaldybės teritorija yra Sūduvos aukštumoje; šiaurinėje dalyje vyrauja lyguminis, pietinėje – kalvotas reljefas. Didžiausias aukštis – 246,1 m (Aistiškių kalva) – savivaldybės šiaurės vakaruose prie Aistiškių kaimo. Sausio vidutinė temperatūra –4,6 °C, liepos 17,5 °C. Kritulių iškrinta 603–641 mm per metus.

Per savivaldybės teritoriją teka Šešupė ir jos intakas Kirsna. Didžiausi ežerai – Orijos, Reketijos, Janavo, Šarkio; Raudeniškių ir kiti tvenkiniai.

supelkėjęs Šešupės slėnis Kalvarijos savivaldybės pietuose

Dirvožemiai daugiausia išplautžemiai, šiauriniame ir šiaurės rytiniame pakraštyje – rudžemiai, pelkėtose vietovėse yra durpžemių, kai kur – smėlžemių. Miškai (daugiausia mišrieji ir spygliuočių) užima 12,5 % savivaldybės teritorijos. Didžiausias yra Sūsninkų miškas; prie Lenkijos sienos driekiasi apie 2000 ha bevardis miškų masyvas. Sūsios, Raudenio pelkės. Naudingosios iškasenos: durpės (Sūsios durpynas), smėlis, žvyras, molis.

Savivaldybės teritorijoje yra Aguonio geomorfologinis draustinis, Vyžupio šaltinis (hidrologinis gamtos paminklas); trys savivaldybės saugomi draustiniai.

Ūkis

Žemės ūkio naudmenos užima 73,4 % savivaldybės teritorijos, iš jų 82,7 % – ariamoji žemė, 16,3 %-pievos ir natūralios ganyklos, 1,0 % – sodai ir uogynai. Vyrauja maisto (pieno, miltų, duonos ir pyrago gaminių), medienos apdirbimo pramonė.

Susisiekimas

Per savivaldybės teritoriją eina Via Baltica automobilių magistralė, Kazlų Rūdos–Šeštokų geležinkelis. Lietuvos ir Lenkijos pasienio Kalvarijos (Budzisko) punktas.

Sveikatos apsauga

Ligoninė, pirminės sveikatos priežiūros centras, ambulatorinė gydymo įstaiga, pensionas.

Švietimas ir kultūra

2 gimnazijos, suaugusiųjų mokykla, 3 pagrindinės, meno mokyklos, vaikų lopšelis‑darželis, 5 ažnyčios, 14 kultūros centrų, 13 bibliotekų. Turizmo ir verslo informacijos, sporto, globos ir užimtumo centrai. Kalvarijos krašto etnografijos ir V. Svitojaus kaimo kapelos Gegužio žiedai muziejai.

Gyventojai ir tautinė sudėtis

2011 surašymo duomenimis, lietuviai sudarė 98,2 %, rusai – 0,71 %, lenkai – 0,19 %, ukrainiečiai – 0,09 %, kiti – 0,69 %. 2001 Kalvarijos savivaldybėje buvo 13 883, 2011 – 12 012 gyventojų.

Istorija

2000, panaikinus Marijampolės rajono savivaldybę, įkurtos Kalvarijos ir Marijampolės savivaldybės.

Kalvarijos savivaldybės žemėlapis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką