kambarniai augala, dekoratyviniais tikslais auginami gyvenamosiose, visuomeninėse ir darbo patalpose. Dauguma kambarinių augalų kilę iš atogrąžų ir paatogrąžių, yra kilusių iš šilto bei vidutinio klimato sričių.

Skirstomi į daugelį grupių ir pogrupių, pagal dekoratyviąsias savybes, gyvenimo trukmę, paskirtį, auginimo būdą, augimo tipą. Nemažai kambarinių augalų pagal tam tikrus požymius gali būti priskiriami kelioms grupėms. Pagal gyvenimo trukmę ir formą kambariniai augalai skirstomi į vienamečius (balzamininės sprigės, brovalijos, paprikos) ir dvimečius (eustomos), daugiamečius (anturiai, chlorofitai, viksvuolės), puskrūmius (lenktadygliai smidrai, pelargonijos), krūmus (ožekšniai, krotonai, kiauliauogės) ir medžius (araukarijos, fikusai, gardenijos). Pagal dekoratyviąsias savybes skirstomi į gražiai žydinčius (anturiai, begonijos, ciklamenai, meileniai), lapinius, turinčius dekoratyvius lapus arba lapiją (begonijos, cikai, difenbachijos, kalatėjos, krotonai, marantos, margeniai, peperomijos).

gyvenamosiose ir darbo patalpose dažnai auginamos sansevjeros

Į savitas grupes dažnai išskiriami sukulentai (kaktusai, šilokai, karpažolės). Pagal šviesos poreikį skirstomi į mėgstančius saulėkaitą (eševerijos, tukviai, meileniai), šviesomėgius (storlapiai, tradeskantės, difenbachijos), mėgstančius pavėsį (sanpaulijos, gebenkrūmiai, raibuolės), ūksminius (adiantai, inkstpaparčiai, soleirolijos). Dažniausiai kambariniai augalai auginami dirvožemio ar specialaus mišinio pripiltuose moliniuose ar kitokiuose induose (vazonuose, dėžutėse), rečiau – ant specifinio substrato (pvz., pūvančios medienos, klinčių, tufo), vandenyje.

sanpaulija – kambarinis augalas, pakenčiantis pavėsį

kaktusai yra labai mėgstami kambariniai augalai

Į atskirą kambarinių augalų grupę išskiriami bonsai. Augalai sodinami po vieną arba iš jų sudaromos kompozicijos. Kai kurie kambariniai augalai yra nereiklūs, juos prižiūrėti paprasta, kitiems, kad gerai augtų ir būtų gražūs, reikia sudaryti palankias sąlygas: parinkti tinkamą apšvietą, palaikyti palankų oro drėgnį, temperatūros režimą įvairiais metų laikais.

Kambarinius augalus, kuriems reikia ypatingos priežiūros, dažniau augina mėgėjai ir kolekcininkai (kaktusus, orchidėjas, bromelijas). Beveik visų kaktusinių, gegužraibinių, cikinių, daugelio karpažolinių šeimos augalų prekybą riboja Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencija, jiems gabenti per valstybių sienas būtini specialūs leidimai.

kambariniai augalai

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką