kãnadų kalbà, kãnarų kalbà, dravidų kalbų šeimos pietų grupės kalba.

Paplitimas

Viena Indijos oficialiųjų kalbų. Karnatakos valstijos oficialioji kalba. Dar vartojama Andhra Pradešo, Tamil Nadu, Maharaštros ir Keralos valstijose, t. p. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Didžiojoje Britanijoje. Kalbančiųjų iš viso apie 56 mln., iš jų gimtoji kalba 43 mln. (2011).

Gramatikos ypatybės

Skiriama ankstyvoji senoji literatūrinė (iki 10 a.), senoji (10–12 a.), vidurinių amžių (12–18 a.), dabartinė (nuo 19 a.) kanadų kalba. Seniausi rašto paminklai iš 5–7 amžiaus. Yra 3 pagrindinės tarmių grupės: pakrantės, centrinė ir rytinė, joms priklauso apie 20 teritorinių tarmių (kodava, kunda, havjaka, badaga, kuruba ir kitos).

Kanadų kalbai būdinga agliutinacija su priesagine žodžių ir gramatinių formų daryba. Turi 3 gimines, 2 skaičius, 7 linksnius. Paplitę pastovūs veiksmažodžių junginiai su pagrindiniu žodžiu einančiu padalyviu. Sakinio žodžių tvarka pastovi, tarinys dažniausiai būna sakinio gale. Leksikoje gausu skolinių iš sanskrito, hindi, marathų kalbos.

Raštas

Kanadų kalbos raštas – viena indų rašto atmainų; artimas telugų raštui. Kilo iš senovinio kanadų rašto (susiformavo iš 5–7 a. vartotų brahmi modifikuotų formų kadamba ir čalukja). Dabartinis raštas galutinai nusistovėjo 19 a. pradžioje.

171

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką