Karolis I (aliejus, 1649, dailininkas E. Boweris, Vindzorų pilies karališkoji kolekcija)

Kãrolis I (Charles I) 1600 11 19Dunfermline (Škotija) 1649 01 30Londonas, Anglijos, Škotijos ir Airijos karalius (1625–49). Stiuartų dinastijos. Škotijos karaliaus Jokūbo VI (nuo 1603 ir Anglijos karalius Jokūbas I) ir Danijos princesės Onos sūnus, Karolio II tėvas.

Karolio I tėvui tapus Anglijos karaliumi ir persikėlus į Londoną, dėl silpnos sveikatos paliktas Škotijoje. Tapo įpėdiniu 1612 mirus vyresniajam broliui princui Henrikui. Nuo jaunystės buvo veikiamas savo tėvo favorito Buckinghamo kunigaikščio G. Villierso. Tapęs karaliumi nesėkmingai kariavo su Ispanija ir Prancūzija, nesutarė su Parlamentu. 1628 daugelio nemėgstamas Buckinghamo kunigaikštis buvo nužudytas, tais pačiais metais Parlamentas privertė Karolį I pasirašyti vadinamąją Teisių peticiją, pagal kurią buvo suvaržytos karaliaus teisės reikalauti mokesčių. 1629 Karolis I paleido Parlamentą ir 11 m. jo nešaukė. Globojo menus, persekiojo puritonus. 1637 Škotijoje įvedė reformuotos Anglikonų Bažnyčios liturgiją, tam pasipriešino platūs Škotijos visuomenės sluoksniai, jų nepasitenkinimas virto 1639–40 vadinamuoju Vyskupų karu.

Karolis I (aliejus, 1649, dailininkas E. Boweris, Vindzorų pilies karališkoji kolekcija)

Stokodamas lėšų karui Karolis I 1640 sušaukė vadinamąjį Trumpąjį, tais pačiais metais jį paleidęs, ir vadinamąjį Ilgąjį parlamentus. Parlamentui atsisakius remti Karolio I religinę, mokesčių ir užsienio politiką, prasidėjo Anglijos revoliucija. Visuomenėje stiprėjant radikalioms nuotaikoms didėjo konservatyvios bajorijos ir dvasininkijos priešinimasis permainoms, šie sluoksniai tapo Karolio I atrama kovojant su Parlamentu. 1642 10 Karolis I persikėlė į Oksfordą, jį rėmė Anglijos viduriniai ir šiauriniai regionai, Velsas. Parlamento karvedžių Th. Fairfaxo ir O. Cromwellio vadovaujama vadinamoji Naujojo pavyzdžio armija per kelis mūšius sumušė Karolio I kariuomenę. Karalius 1646 pasidavė škotams, kurie jį išdavė Parlamentui. Karolis I buvo įkalintas Vaito salos pilyje. Parlamento įsteigto tribunolo pripažintas kaltu dėl tautos kraujo praliejimo ir nukirsdintas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką