kartẽklė (Gymnopilus), papėdgrybūnų (Basidiomycota) skyriaus, pievagrybiečių (Agaricales) eilės, gleiviabudinių (Strophariaceae) šeimos grybų gentis. Žinoma apie 210 rūšių. Paplitę visame pasaulyje.

auksaviršė karteklė

didžioji karteklė

Vaisiakūniai diferencijuoti į kepurėlę ir kotą, dažniausiai vidutinio dydžio, gana mėsingi, vienmečiai, kartaus skonio. Kepurėlė išgaubta ar paplokščia, rausvai ar gelsvai ruda, rudai oranžinė, lygiu ar padengtu žvyneliais paviršiumi, dažnai su membranos pavidalo šydu. Himenoforas lakštelinis, lakšteliai gelsvi, geltoni, geltonai rudi ar oranžiniai, formuojantys rudos spalvos papėdspores. Kotas cilindrinis, su žiedu arba be jo, plaušuotas. Saprotrofai ar silpni parazitai, auga ant medienos, sukelia rudąjį arba baltąjį medienos puvinius. Dėl kartaus ar aitraus skonio yra nevalgomi. Kai kurie turi psichotropinių savybių, pvz., didžioji karteklė (Gymnopilus junonius).

Lietuvoje žinoma apie 12 rūšių. Gana dažnos yra auksaviršė karteklė (Gymnopilus penetrans), rausvarudė karteklė (Gymnopilus picreus) ir smulkiažvynė karteklė (Gymnopilus sapineus). Didelius vaisiakūnius (iki 15 cm dydžio) formuoja didžioji karteklė (Gymnopilus junonius), saugoma, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą (2021).

1989

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką