katalonų namai (Gerona, Ispanija)

katalonai tautiniais drabužiais

katalonų žmonių piramidė kastelas

katalonų kalėdinė pliauska

katalònai (savivardis catalans), Europos tauta. Gyvena Ispanijoje (daugiau kaip 7,5 mln. žmonių, 2017), daugiausia Katalonijoje, Valensijoje, Balearų ir Pitiusų salose, taip pat Prancūzijoje, Italijoje, Andoroje (sudaro piliečių daugumą), Argentinoje, Brazilijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Meksikoje, Venesueloje, Kuboje. Iš viso yra daugiau kaip 8,5 mln. katalonų. Kaba katalonų kalba, daugelis dar ispanų kalba. Tikintieji – katalikai.

Gyvensena

Katalonai dirba pramonėje, žemės ūkio įmonėse. Tradiciniai dailieji amatai – stiklo ir keramikos dirbinių gamyba, kalinėjimas, drožyba, pynimas.

Iki 20 amžiaus katalonų valstiečių tradicinis būstas buvo dviaukštis iš akmenų sumūrytas namas su išorine galerija (masia), Valensijoje – vienaukštis namas aukštu dvišlaičiu nendrių stogu, pintomis ir moliu drėbtomis sienomis.

Tradiciniai katalonų valgiai – sultinys su lakštiniais (eskudelja), bulvės su pupomis (kornadalja), Valensijoje – ryžiai su mėsa, žuvimi, daržovėmis (paelja).

Katalonų simbolis – raudona arba violetinė vyrų kepurė (barretina) plačiu galu, atsuktu į priekį arba į šoną. Paplitusi vyrų ir moterų drabužių puošyba nėriniais. Tradiciniai moterų drabužiai ryškūs, spalvingi. Įvairių regionų katalonų drabužiai labai skiriasi.

Katalonai išsaugojo folkloro elementų: šokių (sardana, bolangera), žaidimų, tradicinių švenčių.

Katalonų pasaulio paveldas

Katalonų kastelas (žmonių piramidė) – nuo 2010 UNESCO pasaulio paveldo objektas.

Istorija

Katalonų protėviams – Pirėnų pietryčiuose gyvenusioms iberų gentims – 1 tūkstantmetyje prieš Kristų įtaką darė keltai, finikiečiai, graikai, Romos imperijos laikotarpiu buvo romanizuoti. Nuo 8 amžiaus po Kristaus didelę įtaką darė frankai, ryšiai su Pietų Prancūzija. 18 amžiaus pabaigoje dėl Ispanijos vykdomos centralizacijos politikos iš visuomenės gyvenimo buvo išstumta katalonų kalba. 19 amžiaus viduryje ėmė stiprėti katalonų nacionalinis judėjimas, autonomijos siekiai.

2526

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką