kaučiùkas (angl. caoutchouc < tupių‑gvaranių k. kau – medis + uču – tekėti, verkti), polimeras, kurį vulkanizavus gaunama guma. Būna natūralusis ir sintetinis.

Natūralusis kaučiukas yra linijinis polimeras 1,4‑cis‑poliizoprenas. Labai elastingas (santykinis pailgėjimas 700–900 %). Tankis 910–920 kg/m3, stiklėjimo temperatūra nuo –70 °C iki –72 °C, molekulinė masė 1,3·106. Tirpsta dichloretane, tetrachlormetane, alifatiniuose ir aromatiniuose angliavandeniliuose, netirpsta vandenyje, alkoholiuose. Reaguoja su deguonimi, ozonu, siera, veikiamas sulfonrūgštimis 50–150 °C temperatūroje virsta ciklokaučiuku (klijų, lakų žaliava), chlorinamas – chlorkaučiuku (chemiškai atsparus).

1,4‑cis‑poliizoprenas

Gaunamas iš kaučiukmedžio (dažniausiai brazilinio) pieno sulčių latekso, kuriame yra iki 35 % kaučiuko. Iš kaučiuko latekso koaguliato daromi lakštai (kad kaučiukas nesioksiduotų, lakštai aprūkomi dūmais arba koaguliuojant pridedama antioksidantų, pvz., natrio hidrosulfito).

Sintetinis kaučiukas gaunamas polimerizuojant arba kopolimerizuojant įvairius monomerus. Pagal monomerą skiriami: akrilinis kaučiukas (akrilatų ir vinilo monomerų polimeras), butadieninis (1,3-butadieno polimeras), butadiennitrilinis (butadieno ir akrilnitrilo kopolimeras), butadienstireninis (butadieno ir stireno kopolimeras), butilkaučiukas (metilpropeno ir izopreno kopolimeras), chlorpreninis, arba neopreninis (chlorpreno polimeras), izopreninis (izopreno polimeras), polisulfidinis (halogenalkanų ir šarminių metalų reakcijos produktas) ir kiti. Pagal naudojimą skirstomas į bendrosios ir specialiosios paskirties. Savybės priklauso nuo cheminės sudėties ir gamybos būdo, pvz., izopreninis kaučiukas, kurio molekulė stereoreguliarioji, atsparus tempimui ir dilimui, savybės panašios į natūraliojo kaučiuko, butilkaučiukas atsparus senėjimui ir oksidacijai, butadiennitrilinis ir polisulfidinis atsparus tepalams ir benzinui, silicio organiniai kaučiukai – šilumai ir šalčiui (nuo –150 °C iki +250 °C), nekenksmingi. Dažniausiai gaunami emulsinės polimerizacijos, polimerizacijos tirpale, o polisulfidiniai ir poliuretaniniai – polikondensacijos būdu.

Daugiausia kaučiuko sunaudojama gumai gaminti. Iš sintetinio kaučiuko daromas lateksas, naudojamas klijams, lakams, dažams, dirbtinei odai, sandarikliams gaminti, popieriui impregnuoti. Specialiosios paskirties kaučiukas naudojami kaip kietojo raketinio kuro rišikliai, radiolokacinių prietaisų gamyboje, atominėje ir raketinėje technikoje. Pietų Amerikos indėnai kaučiuką naudojo įvairiems tikslams: darė šokinėjančius rutulius, lateksu ištepdavo indus skysčiams laikyti.

Atvežtas į Europą kaučiukas neturėjo paklausos. 19 a. pradžioje juo imta impregnuoti apsiaustus – makintošus (šį gumavimo būdą atrado škotų chemikas Charlesas Macintoshas). Kaučiuko paklausa padidėjo atradus kaučiuko vulkanizavimą siera.

2445

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką