Kaũnas, miestas Lietuvos vidurinėje dalyje, prie Nemuno ir Neries santakos; apskrities, rajono ir miesto (jos ribos sutampa su miesto ribomis) savivaldybių, arkivyskupijos centras. Pagal dydį antras Lietuvos miestas.

Kaunas

3

Kauno herbas

Gyventojų tankis 1893 žm./km2 (2021). 2021 surašymo duomenimis, 96,7 % Kauno gyventojų yra lietuviai, 2,5 % – rusai, 0,3 % – ukrainiečiai, 0,3 % – lenkai, 0,1 % – baltarusiai, po 0,1 % – kitos tautybės. 76,7 % Kauno gyventojų yra katalikai, 2,5 % – stačiatikiai, 0,6 % – sentikiai, 0,3 % – evangelikai liuteronai, 0,1 % – evangelikai reformatai, 0,1 % – musulmonai.

8900 ha užima statiniai, 2200 ha – žalieji plotai (Ramybės, Vytauto, Panemunės, Kalniečių, Draugystės, Ąžuolyno ir kiti parkai), 2000 ha – žemės ūkio paskirties plotai, 1300 ha – vandens telkiniai, 1000 ha – keliai. Prieš Nemuno ir Neries santaką, tarp šių upių, yra seniausia Kauno dalis – Senamiestis, į rytus nuo jo, Nemuno dešiniajame krante iki geležinkelio, dabartinis Kauno centras – Naujamiestis (jo ašis yra Laisvės alėja), į šiaurės rytus, Neries kairiajame krante, – Žaliakalnis.

Į šiaurę nuo Žaliakalnio tęsiasi Kalniečiai, Eiguliai ir Kleboniškis, į rytus – Gričiupis, Amaliai ir Naujasodis. Tarp Žaliakalnio, Kalniečių, Eigulių, Gričiupio ir Naujasodžio yra Dainava. Toliausiai į rytus, prie geležinkelio mazgo, Kauno marių šiauriniame krante, yra Palemonas. Į pietryčius nuo Kauno geležinkelio stoties, Nemuno dešiniajame krante, yra Šančiai (aukštutinėje terasoje Aukštieji Šančiai, žemutinėje – Žemieji Šančiai).

Tarp Nemuno ir Kauno marių, prie Vilniaus–Kauno geležinkelio, yra Petrašiūnai, į pietus nuo jų, Kauno marių šiaurės vakariniame krante, – Vaišvydava, į pietvakarius, Nemuno kairiajame ir Kauno marių vakariniame krante – Vičiūnai. Aukščiau Jiesios žiočių, Nemuno kairiajame krante, yra Panemunė, į pietus nuo jos Rokai. Nemuno kairiajame krante, priešais Senamiestį, yra Aleksotas, į rytus nuo jo, priešais Naujamiestį, – Freda, į šiaurės vakarus – Marvelė. Į vakarus nuo Jiesios, Kauno pietvakariniu pakraščiu tęsiasi Birutė ir Kazliškiai. Neries ir Nemuno dešiniajame krante, prie santakos, priešais Senamiestį, – Vilijampolė, į šiaurę nuo jos palei Nerį tęsiasi Panerys ir Sargėnai, į vakarus, palei Nemuną, – Veršvai ir Lampėdžiai. Į šiaurę nuo Lampėdžių, Kauno šiaurės vakariniame pakraštyje, yra Romainiai, į rytus nuo jų Linkuva ir Smėliai. Tarp Sargėnų, Panerio ir Smėlių yra Milikoniai.

Laisvės alėja

Ūkis

Kaunui tenka 14 % visos Lietuvos ekonominės veiklos, sukuriama 18 % Lietuvos BVP. Kauno laisvoji ekonominė zona (1000 ha), Mokslo ir technologijų parkas Technopolis, Kauno aukštųjų ir informacijų technologijų parkas, Kauno technologijos universiteto regioninis verslo inkubatorius. Kaunui tenka 12 % Lietuvos pramonės parduotos produkcijos. Apdirbamosios pramonės didžiausios bendrovės: maisto – Kauno grūdai, Mondelez Lietuva Production, Felmesta Invest, Marestana, Okla Foods Lietuva, Vičiūnai ir Ko, Pieno žvaigždžių filialas Kauno pienas, alkoholinių gėrimų – MV GROUP Production, Volfas Engelman, Kauno alus, Boslita ir Ko, Italiana, statybinių medžiagų ir konstrukcijų – Kauno gelžbetonis, Aleksoto gelžbetonis, Aksa, Betonika, Palemono keramikos gamykla, Kauno Jiesia, Rokų keramika, tekstilės, trikotažo, siuvimo gaminių – Tebesa, Kaivida, avalynės – Lituanica, chemijos – Higėja, Indra, Margūnas ir farmacijos – Santonika, prekybos įrangos ir baldų – ITAB Shop Concept Lithuania, baldų – Kauno baldai, staklių – Kauno staklės, sraigtasparnių remonto – Helisota, stiklo gaminių – Kauno stiklas, Gravera, laivų mechanizmų, plokštinių šilumokaičių, elektros atramų demontavimo mechanizmų, kabelių vyniojimo įrenginių, šildymo sistemų elementų, konteinerių, ortopedijos gaminių – Plėtra, Ortopedijos technika, medicinos įrangos, kompensacinės ir reabilitacinės technikos gamybos ir remonto įmonė Taneta, statybinių ir dekoratyvinių sluoksniuotojo stiklaplastikio ir polipropileno gaminių – Plastic Formo, gumos ir metalo gaminių – Metga, spaudos – Diremta. Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinė, Kauno termofikacinė elektrinė. Didžiausios statybų bendrovės – YIT Kausta ir Kauno tiltai. Apie 1/2 produkcijos Kauno pramonės įmonės realizuoja vidaus rinkoje, kitą dalį eksportuoja.

Daugiausia eksportuojama tekstilės gaminiai, metalai, elektros mašinos ir aparatūra, mediena ir medienos gaminiai, baldai (svarbiausi Kauno eksporto partneriai – Europos Sąjungos ir Skandinavijos šalys, Rusija). Svarbiausios investuojančios valstybės – Jungtinės Amerikos Valstijos, Suomija, Vokietija, Rusija, Didžioji Britanija, Danija, Norvegija, Estija. Veikia turizmo informacijos centrai. Turistų daugiausia atvyksta iš Vokietijos, Lenkijos, Suomijos, Rusijos, Latvijos, Italijos. Yra 2 funikulieriai (kelia į Aleksoto ir Žaliakalnio kalnus). Kauno tarptautinis oro uostas (į šiaurę nuo miesto, Karmėlavoje). S. Dariaus ir S. Girėno aerodromas. Geležinkelis. Per Kauną eina Via Baltica ir Vilniaus–Klaipėdos automobilių magistralės; plentai į Jurbarką, Zarasus, Alytų, Marijampolę, Šakius.

Aukštosios Fredos dvaro rūmai Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos

Sveikatos apsauga

Kaune yra Kauno visuomenės sveikatos biuras, Greitosios medicinos pagalbos stotis, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Nuo 1952 veikia Kauno respublikinė klinikinė ligoninė. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikos. Panemunės, K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės. Kauno miesto poliklinika ir jos padaliniai. Kauno apskrities sporto medicinos centras.

Švietimas

Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Kauno kunigų seminarija, Lietuvos sporto universitetas, Kauno fakultetas (Vilniaus dailės akademijos padalinys), Vilniaus universiteto Kauno fakultetas, V. A. Graičiūno aukštoji vadybos mokykla, Kauno kolegija, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija, Kauno technikos kolegija. Kauno Juozo Gruodžio konservatorija. Kaune (2021) buvo 21 gimnazija, 2 pagrindinės mokyklos, 16 progimnazijų, 6 daugiafunkciai centrai, 7 pradinės mokyklos, 5 mokyklos-darželiai, suaugusiųjų mokymo ir pedagogų kvalifikacijos centrai, 11 neformalaus ugdymo įstaigų, 5 specialiosios mokyklos ir ugdymo centrai, vaikų globos namai, vaikų tėviškės namai. Lietuvos energetikos institutas, Lietuvos regioninių tyrimų institutas. Lietuvos inovacijų centras. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba metrologijos laboratorija ir hidrologijos stotis.

Kultūra

Kaune yra 21 katalikų bažnyčia, Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika, Stačiatikių katedra, Evangelikų liuteronų bažnyčia (Kaunas – evangelikų liuteronų parapijos centras), mečetė ir sinagoga.

Nacionalinis Kauno dramos teatras, Kauno muzikinis teatras, Kauno lėlių teatras, Kauno kamerinis teatras, Kauno pantomimos ir plastikos teatras, Kauno mažasis teatras, Kauno jaunojo žiūrovo teatras, lėlių teatras Nykštukas, šokio teatras Aura. Kauno filharmonija. 32 bibliotekos, didžiausios – Kauno apskrities viešoji biblioteka, Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Kauno technologijos universiteto biblioteka, Vytauto Didžiojo universiteto biblioteka. Kauno sporto halė, Žalgirio arena, sporto bazės (S. Dariaus ir S. Girėno sporto centras, ledo, futbolo arenos, futbolo stadionas, 4 plaukimo baseinai, jachtklubas, jojimo maniežas, Kauno sporto mokyklos), daug įvairių sporto klubų.

Tarptautiniai festivaliai: Kauno Jazz, Operetė Kauno pilyje, jaunųjų muzikantų, moderniojo šokio, Poezijos pavasaris, šokių konkursas Gintarinė pora, folkloro festivalis Suklegos; t. p. Respublikinis pučiamųjų orkestrų festivalis Padūduokim Kaunui, Pažaislio muzikos ir kiti festivaliai. Šiuolaikinio meno informacijos centras. 40 muziejų ir jų padalinių: Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus, Žilinsko dailės galerija, Kauno paveikslų galerija, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Lietuvos sporto muziejus, Devintojo forto, Velnių, Keramikos, Respublikinis pedagoginis, Tremties ir rezistencijos, Lietuvos aviacijos ir kiti. Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra. Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas, Lietuvos zoologijos sodas. Kaunui priklauso Kauno marių regioninio parko ir Jiesios draustinio dalys, Kauno draustinis.

Kauno marios

Kauno miesto žemėlapis

Kauno architektūra

Kauno istorija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką