kavãmedis (Coffea), raudinių (Rubiaceae) šeimos augalų gentis. 25 rūšys. Savaime paplitęs Afrikos atogrąžose ir Indijos vandenyno salose. Kavamedžiai auginami viso pasaulio atogrąžų ir paatogrąžių srityse. Visžalis 10–20 m aukščio medis ir 3–5 m aukščio krūmas. Lapai priešiniai, kiaušiniški, iki 30 cm ilgio, odiški, tamsiai žali. Žiedai dvilyčiai, vamzdiški, 1–2 cm ilgio, balti, kvapūs, susitelkę po kelis lapų pažastyse. Vaisius – į kaulavaisį panaši apie 1,5 cm ilgio uoga, paprastai su dviem 8,5–12,5 mm ilgio sėklomis. Nesunokę vaisiai žali, sunokę – raudoni arba violetiniai. Peržydėjus žiedams vaisiai sunoksta per 7–9 mėnesius. Minkštimas valgomas, iš jo gaminami gėrimai. Sėklos (vadinamos kavos pupelėmis) naudojamos kavai gaminti. Šviežiose išdžiovintose sėklose būna apie 6 % vandens, 12 % baltymų, 11 % riebalų, 60 % angliavandenių ir iki 2,4 % alkaloido kofeino (1,3,7-trimetilksantinas).

žydintis kavamedis

Daugiausia pasaulyje auginamas arabinis kavamedis (Coffea arabica), kilęs iš Etiopijos. Didžiausios jų plantacijos auginamos Brazilijoje, Kolumbijoje, Dramblio Kaulo Krante, Meksikoje, Angoloje, Ugandoje, Indonezijoje, Salvadore, Etiopijoje ir Gvatemaloje. Iš arabinių kavamedžių gaunama apie 90 % pasaulinės kavos pupelių produkcijos (arabikos kavos pupelės). Didysis kavamedis (Coffea canephora), kilęs iš Vakarų ir Centrinės Afrikos, plačiau auginamas Brazilijoje (robustos kavos pupelės). Rečiau auginami liberinis kavamedis (Coffea liberica) ir siauralapis kavamedis (Coffea stenophylla). Kitų rūšių kavamedžiai daugiausia naudojami selekcijai. Indonezijoje ir Malaizijoje džiovinti kavamedžių lapai naudojami gėrimams gaminti. Kavamedžio mediena kieta, didelio tankio, ją lengva poliruoti; naudojama suvenyrams, baldams, namų apyvokos daiktams gaminti.

kavamedžio vaisiai

Kavamedžių lapai, vaisiai ir sėklos vartojamos įvairių kraštų liaudies medicinoje skausmui malšinti, astmai, maliarijai, migrenai gydyti, šlapimui varyti, uždegimams malšinti, kaip priešnuodis apsinuodijus atropinu ir opiatais.

Lietuvoje kavamedis retai auginami oranžerijose, kambariuose.

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką