kẽpenys (hepar), didžiausia žmogaus ir gyvūnų virškinimo sistemos liauka. Žmogaus kepenys yra dešinėje viršutinėje pilvo ertmės dalyje, po diafragma; tik nedidelė kepenų dalis yra šiek tiek į kairę nuo vidurinės pilvo linijos. Jos yra netaisyklingo pusrutulio formos, minkštos, rausvai rudos, sveria apie 1,5 kg.

Susideda iš 4 skilčių: didelės dešiniosios, mažesnės kairiosios, kvadratinės ir uodegotosios (dvi pastarosios nedidelės, yra apatiniame kepenų paviršiuje). Viršutinis kepenų paviršius išgaubtas, prigludęs prie diafragmos, apatinis įgaubtas, jame yra daug gretimų organų atspaudų ir kelios gilios vagos, išsidėsčiusios H raidės pavidalu. Kairiojoje vagoje yra apvalusis kepenų raištis, dešiniojoje – tulžies pūslė, skersinėje (vadinamoje kepenų vartais) – kraujagyslės, limfagyslės, nervai, tulžies latakai. Kepenis iš 3 pusių dengia pilvaplėvė. Su gretimais organais jas jungia ir palaiko pilvaplėvės raiščiai. Organą gaubia skaidulinė kapsulė, kurios jungiamojo audinio pertvarėlės dalija kepenis į daugiakampes skilteles. Skiltelių kampuose išsidėsčiusios kepenų triados – tarpskilteliniai tulžies latakėliai, venos ir arterijos. Kiekvienos skiltelės centre yra centrinė vena, nuo kurios į visas puses eina spinduliniai kepenų ląstelių stulpai. Tarp šių stulpų yra tulžies kapiliarų, kurie įteka į tarpskiltelinius tulžies latakėlius. Kepenis, kitaip nei visus kitus organus, krauju aprūpina arterijos ir venos, kurios kepenyse šakojasi iki tarpskiltelinių šakų, o skiltelėse suskyla į kepenų ląsteles apraizgančius kapiliarus. Skiltelėse arteriniai kapiliarai susijungia su veniniais ir kraujas susimaišo. Iš skiltelės kraujas išteka pro centrines venas, kurios susijungdamos suformuoja keletą kepenų venų, įtekančių į apatinę tuščiąją veną.

žmogaus kepenys (vaizdas iš apačios): 1 – uodegotoji skiltis, 2 – apatinė tuščioji vena, 3 – dešinioji skiltis, 4 – tulžies pūslė, 5 – kvadratinė skiltis, 6 – tulžies pūslės latakas, 7 – bendrasis tulžies latakas, 8 – kepenų latakas, 9 – vartų vena, 10 – kairioji skiltis

Kepenys labai svarbios virškinimui, aminorūgščių sintezei, riebalų, vandens ir mineralinių medžiagų apykaitai; jose gaminasi tulžis, kraujo plazmos baltymai, glikogenas, šlapalas, kaupiasi daugelis vitaminų, neutralizuojamos iš žarnyno patekusios nuodingosios medžiagos. Kepenys – didelis kraujo rezervuaras; jose gali tilpti apie 20 % viso žmogaus kraujo. Dažnesnės ligos: hepatitas, kepenų cirozė.

1307

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką