tradiciniai khmerų mediniai namai

khmerų vestuvininkai (Kampong Tom, Kambodža, 2014)

khmèrai (savivardžiai khmer, khmae), Azijos tauta. Gyvena daugiausia Kambodžoje (sudaro apie 90 % šalies gyventojų, 14,2 mln. žmonių), t. p. Vietname (apie 1,7 mln. žmonių), Tailande (apie 1,4 mln. žmonių), Laose, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Malaizijoje, Prancūzijoje ir kitur. Iš viso pasaulyje yra apie 16 mln. khmerų.

Kaba khmerų kalba.

Tikintieji – budistai, yra brahmanizmo, dvasių kulto apraiškų.

Gyvensena

Pagrindinis verslas – drėkinamoji žemdirbystė (ryžiai, cukrinės arengos), auginama paukščiai, kiaulės, galvijai, buivolai, verčiamasi amatais (medienos ir bambuko apdirbimas, pynimas, audimas, puodininkystė, vario kalyba). Khmerai gyvena linijinio plano gyvenvietėse; tradicinis būstas – namas ant polių (tarp polių – tvartas, kitos ūkinės patalpos). Tradicinis drabužis – sarongas, ir vyrų, ir moterų plaukai trumpai kirpti. Pagrindinis maistas – ryžiai, įvairiai paruoštos žuvys, valgoma krevetės, žuvų ikrai, vėžliena, per šventes – mėsa. Khmerų visuomenė ilgai buvo susiskirsčiusi į luomus. Tradicinė santuoka – matrilokalinė. Vyrauja mažoji bilateralinė šeima, būta poliginijos, atodirbio ir išpirkos už nuotaką tradicijų. Šeimoje moterys turi didelį autoritetą. Išlikęs 12 m. vaikų plaukų kirpimo ritualas. Kolonializmo laikotarpiu khmerų visuomeninio gyvenimo centrai ir raštijos, literatūros, tradicijų puoselėjimo židiniai buvo šventyklos ir vienuolynai. Khmerai išlaikė nemažai senovės švenčių (svarbiausios – vandens, šventosios vagos, t. y. darbų pradžios), ritualų, būrimų.

Preah Vihearo šventyklos liekanos netoli Sra Em miesto (9–11 a., pasaulio paveldo vertybė nuo 2008, Preah Vihearo provincija, Kambodža)

Istorija

khmerų merginos šventiniais drabužiais

Manoma, khmerai buvo Funano (1–6 a.), Čenlos (6–8 a.) valstybių gyventojai. Tuo laikotarpiu khmerai apsigyveno Laose ir toliau į šiaurę. Kambudžadešos valstybės laikotarpiu 9–13 a. asimiliavo vietinius gyventojus. Raudonųjų khmerų valdymo metais (1975–79) buvo nužudyta apie 1–1,5 mln. khmerų (Kambodžos istorija).

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką