Philby Kim (Kimas Flbis), tikr. vardai Harold Adrian Russell 1912 01 01Ambala (Pandžabas) 1988 05 11Maskva, Didžiosios Britanijos žvalgybininkas, SSRS šnipas.

1929–33 studijavo Kembridžo universitete, tapo komunistu. 1933 užverbuotas SSRS specialiųjų tarnybų (vienas iš vadinamojo Kembridžo penketuko). Per Ispanijos pilietinį karą 1937 buvo laikraščio Times specialusis korespondentas, tuo pat metu vykdė sovietinės žvalgybos užduotis. Nuo 1940 dirbo Didžiosios Britanijos karinei žvalgybai (Secret Intelligence Service, SIS, arba Military Intelligence, MI6), nuo 1941 buvo kontržvalgybos skyriaus viršininko pavaduotojas. Nuo 1944 vadovavo 9‑am skyriui, tiriančiam komunistinę ir sovietų veiklą Didžiojoje Britanijoje. 1947–49 vadovavo rezidentūrai Stambule, 1949–51 – ryšių misijai Vašingtone (koordinavo bendrus Didžiosios Britanijos žvalgybos, Centrinės žvalgybos agentūros ir Federalinio tyrimų biuro veiksmus kovojant su komunizmo grėsme).

Kim Philby

Visą laiką teikė SSRS informaciją apie Didžiosios Britanijos, vėliau – ir Jungtinių Amerikos Valstijų slaptųjų tarnybų planus ir operacijas. Laikomas vienu naudingiausių SSRS šnipų Šaltojo karo laikotarpiu: padėjo SSRS likviduoti Didžiosios Britanijos agentus Vidurio ir Rytų Europoje, išdavė čia nuleidžiamus desantininkus (tarp jų – J. Deksnį), 1950 sužlugdė Jungtinių Amerikos Valstijų ir Didžiosios Britanijos slaptųjų tarnybų operaciją Albanijoje. 1952 išaiškėjus, kad keli aukšti britų žvalgybos pareigūnai yra užverbuoti SSRS (K. Philby perspėjo juos apie įtarimus), buvo apklaustas, bet stokojant įkalčių paleistas. 1955 išėjo į atsargą. Nuo 1956 vėl dirbo Didžiosios Britanijos specialiosiose tarnybose, veikė Artimuosiuose Rytuose (formaliai – laikraščio Observer ir žurnalo The Economist korespondentas). 1963, iškilus demaskavimo grėsmei, pabėgo į SSRS. Gavo SSRS pilietybę, dirbo KGB.

Atsiminimai Mano slaptasis karas (Moja tajnaja vojna 1986).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką