klúonas, klojmas, ūkio pastatas nupjautiems javams laikyti ir kulti. Būdingas Europos žemdirbių senovinėms sodyboms.

Lietuvoje kluonas minimas nuo 16 amžiaus. Buvo mediniai, stačiakampio plano, Žemaitijoje kluono plotis buvo 7–9 metrai, ilgis 12–30 metrų, aukštis 6–9 metrai, Aukštaitijoje kluono plotis 7–14 metrų, ilgis 10–25 metrai, aukštis 5–9 metrai. Kluono sienos – dažniausiai iš lentų, kalamų nedideliais tarpeliais, rečiau iš apvalių rąstų, stogas – šiaudų, keturšlaitis arba dvišlaitis, su gegnėmis. Stovėjo atokiau nuo kitų trobesių. 19 amžiuje antroje pusėje ir 20 amžiaus pradžioje buvo statomi keturių tipų kluonai.

kluonas Obelynėje (Molėtų rajono savivaldybė)

kluonas Senmiestėje (Mažeikių rajono savivaldybė)

Šiaurės ir Vidurio Aukštaitijoje statytas ilgas, stačiakampio plano kluonas su priekluoniu, stogas – gegninės konstrukcijos keturšlaitis ar dvišlaitis, sienos – žemos, įvažiavimas iš šono, viduje skersai pastato buvo plūkto molio laitas, vadinamas grendymu arba klojimu, spragilais kuliamiems javams pakloti, galuose – šalinės javams, šiaudams, šienui laikyti, pelams supilti. Rytų Aukštaitijos kluonas – trumpas ir platus, stačiakampio plano, su išilginėmis šalinėmis, durimis iš galo ir sudėtinga pėdine konstrukcija aukštam stogui laikyti. Žemaitijai būdingas ilgas, siauras (kartais L raidės pavidalo) kluonas, dažniausiai su jauja, peludėmis, keturšlaičiu stogu su gegnėmis, su vienu ar dviem įvažiavimais iš šono (kartais prie vienų durų būdavo pristatomas stulpais paremtas priekluonis su trišlaičiu ar dvišlaičiu stogu).

kluonas Antalksnėje (Ignalinos rajono savivaldybė)

Užnemunės kluonas – stačiakampio plano, aukštomis sienomis, su skersinėmis šalinėmis, kai kada su padánga (pašiūre, maniežine), stogas – gegninės konstrukcijos, pusvalminis (nuo 20 amžiaus stogas dengtas skiedromis arba stiegėmis), durys viename šone vienerios ar dvejos arba abiejuose šonuose dvejos (vienerios priešais kitas).

Visų tipų kluonai turi dideles pastoges padargams, malkoms ir kitiems reikmenims laikyti. Prie kluono įrengiama aikštelė (kluoniena, kai kur taip pat vadinama kluonu).

2691

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką