komandiruõtė (pranc. commander – įsakyti), darbuotojo darbo pareigų atlikimas ne nuolatinėje darbo vietoje.

Komandiruotės metu darbuotojui paliekama darbo vieta (pareigos) ir tuo metu jam mokamas faktiškas darbo užmokestis.

Komandiruočių reglamentavimas Lietuvoje

Lietuvos Darbo kodekse nustatyta, kad asmenys iki 18 metų į komandiruotes nesiunčiami. Nėščiosios, neseniai pagimdžiusios ir krūtimi maitinančios moterys gali būti siunčiamos į komandiruotę tik joms sutikus.

Apmokėjimas

Jei komandiruotės metu darbuotojas patiria papildomų sąnaudų (transporto, kelionės, nakvynės ir kitų išlaidų), darbdavys jas turi kompensuoti pagal faktines išlaidas. Jei darbuotojo komandiruotė trunka ilgiau nei darbo diena (pamaina) arba darbuotojas komandiruojamas į užsienį, jam turi būti mokami dienpinigiai, kurių dydžius ir mokėjimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba jos įgaliota institucija. Dėl dienpinigių panaudojimo darbuotojas atsiskaityti neprivalo, jie nėra apmokestinami pajamų mokesčiu.

Komandiruotės laikas

Į darbuotojo komandiruotės laiką įeina darbuotojo kelionės į darbdavio nurodytą darbo vietą ir atgal. Jei kelionė vyko po darbo dienos valandų, poilsio dieną ar švenčių dieną, darbuotojas turi teisę į tokios pačios trukmės poilsį pirmą darbo dieną po kelionės arba šis poilsio laikas pridedamas prie kasmetinių atostogų laiko, paliekant už šį poilsio laiką darbuotojo darbo užmokestį. Komandiruotės metu darbuotojas turi dirbti įprastu (jei darbdavys nėra nustatęs kitų įpareigojimų) darbo laiko režimu.

Skirtumai nuo kitų darbų

Komandiruotės skiriasi nuo darbo, kuris atliekamas kelionėje ar susijęs su važinėjimais (darbuotojui neatsiskaitytinai atlyginamos padidėjusios išlaidos – 50 % bazinio atlyginimo, bet dienpinigiai nemokami) ir darbo, kuris dirbamas kitoje vietoje, kai susitariama, kad nuolatinė darbo vieta yra kitoje vietovėje (dienpinigiai nemokami).

Komandiruotė užsienyje

Jei Lietuvos darbdavio darbuotojas siunčiamas į Europos ekonominės erdvės valstybę teikti paslaugų ten esančiam klientui arba kaip laikinasis ar perkeliamas darbuotojas įmonių grupės viduje, tos valstybės teisės aktai reikalauja užtikrinti toje šalyje taikomo darbo užmokesčio mokėjimą ir kitų imperatyvių darbo sąlygų (darbo laiko apribojimą, saugaus darbo standartus, nediskriminavimo principą) taikymą siuntimo metu. Tokia pat taisyklė galioja ir tuomet, kai į Lietuvą atsiunčiamas kitos šalies darbdavio komandiruotės jo darbuotojas – komandiruotės metu jiems privalo būti užtikrintos pajamos, ne mažesnės nei minimalus darbo užmokestis ir kitos imperatyvios darbo sąlygos. Trečiųjų valstybių darbdaviams galioja prievolė gauti leidimą tokiam siuntimui.

3214

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką