koncèsija (lot. concessio – leidimas, nuolaida), leidimas privačiam subjektui valdyti ir naudoti valstybės ar savivaldybės turtą, teikti viešąsias paslaugas, vykdyti ūkinę veiklą, kuri dažniausiai priskiriama viešajam sektoriui.

Bendri bruožai

Koncesija yra viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės (VPP) teisinė forma. Koncesininkas pagal koncesijos sutartį prisiima visą ar didžiąją dalį su tokia veikla susijusios rizikos bei teises ir pareigas. Koncesijai būdingas tiesioginis ryšys tarp privataus partnerio ir galutinio naudotojo: privatus partneris teikia viešąsias paslaugas vietoje suteikiančiosios institucijos, bet yra jos prižiūrimas. Koncesininkui mokėjimai priklauso nuo koncesijos objekto naudojimo, bet ne (tik) nuo darbų ar paslaugų vertės (kitaip nei viešųjų pirkimų atveju).

2004 03 31 Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje Dėl viešojo darbų, prekių ir paslaugų pirkimo sutarčių sudarymo tvarkos derinimo išskiriama darbų koncesija ir paslaugų koncesija. Viešoji darbų koncesija – tai viešoji sutartis, pagal kurią perkami projektavimo ir (ar) statybos darbai, bet, kitaip nei įprastas darbų pirkimas viešųjų pirkimų būdu, koncesijos atveju koncesininkui už darbus atlyginama tik suteikiant teisę eksploatuoti darbų rezultatą ir gauti iš to pajamas arba suteikiant tokią teisę ir papildomai sumokant dalį atlyginimo pinigais. Viešoji paslaugų koncesija – tai viešoji sutartis, pagal kurią perkamos paslaugos, bet, kitaip nei įprastas paslaugų pirkimas viešųjų pirkimų būdu, koncesijos atveju koncesininkui už paslaugas atlyginama tik suteikiant teisę teikti tokias paslaugas ir gauti iš to pajamas arba suteikiant tokią teisę ir papildomai sumokant dalį atlyginimo pinigais.

Daugiau koncesija taikoma Europos šalyse. Jungtinėse Amerikos Valstijose koncesija apibrėžiama kaip sutartis, suteikianti leidimą koncesininkui projektuoti, statyti, eksploatuoti būsimą objektą (ar eksploatuoti esamą) ir teisę gauti pajamas iš atitinkamos veiklos (ar objekto naudojimo) ir (ar) viešosios agentūros, atsakingos už tokią veiklą.

Koncesija Lietuvoje

Lietuvoje pagal Koncesijų įstatymą (1996, nauja redakcija 2003) koncesija suteikiama sudarant koncesijos sutartį tarp suteikiančiosios institucijos, veikiančios valstybės (Vyriausybė ar jos įgaliota institucija) arba savivaldybės (savivaldybės vykdomoji institucija) vardu, ir koncesininko. Koncesininku gali būti bet kokia įmonė, konsorciumas, asociacija, įstaiga, organizacija arba kitos teisinės formos ar rūšies subjektas, įsteigtas ir veikiantis pagal Lietuvos arba užsienio valstybės įstatymus. Fizinis asmuo sutarties subjektu nelaikomas.

Koncesija suteikiama atviro viešojo konkurso būdu ir tik išimtinais atvejais be konkurso (pvz., koncesijos sutartis susijusi su valstybės saugumo ir gynybos klausimais ir kita). Koncesijos sutartimi koncesininkui suteikiamas leidimas vykdyti ūkinę veiklą arba teikti viešąsias paslaugas dažniausiai šiose srityse: energetikos, gleležinkelio linijų ir sistemų, vandens ūkio, nuotekų, atliekų tvarkymo, kelių transporto, telekomunikacijų, uostų ir prieplaukų, oro uostų, viešojo transporto, turizmo objektų, kultūros, sporto, laisvalaikio leidimo objektų, įrenginių ir kitos infrastruktūros, sveikatos apsaugos, švietimo sistemos; vyriausybės ar savivaldybės tarybos sprendimu koncesija gali būti suteikiama bet kokioje kitoje srityje. Pagal koncesijos sutartį koncesininkams gali būti perduotas valdyti ir (ar) naudoti valstybės ar savivaldybės turtas.

391

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką