juostinis konvejeris

konvèjeris (angl. conveyer < convey – vežti, gabenti), nenutrūkstamai veikiantis įrenginys biriems, gabaliniams arba vienetiniams kroviniams gabenti. Įrengiamas ant žemės (stacionarusis, kilnojamasis), po žeme, ant grindų (grindinis konvejeris) arba pakabinamas (kabamasis konvejeris). Varomas elektromechanine pavara arba kroviniai juda svorio veikiami (gravitacinis konvejeris). Būna su juosta, grandine, lynu ar kita lanksčia traukle (juostinis, plokštelinis, grandiklinis, kaušinis, lopšinis, kabamasis, vežimėlinis, grindinis, strypinis) ir be jos (sraigtinis, ritininis, inercinis, žingsninis). Atskirą konvejerį su lanksčiąja traukle grupę sudaro elevatoriai (skirti kroviniams vertikaliai arba dideliu polinkio kampu transportuoti). Daugiausia paplitęs juostinis konvejeris naudojamas naudingosioms iškasenoms gabenti metalurgijos pramonės įmonėse, t. p. sandėliuose, uostuose, gamybos linijose.

Tai begalė plokščia ar lovinė gumuoto audinio ar lyno, plieninė arba vielinė juosta (juosia priekinį ir užpakalinį būgnus), kurią palaiko atraminiai ritinėliai, oro pagalvė arba elektromagnetinis laukas. Plokštelinis konvejeris skirtas vienetiniams įkaitusiems kroviniams gabenti metalurgijos, chemijos pramonės, statybinių medžiagų gamybos įmonėse. Tai plokščias arba banguotas paklotas (gali būti su bortais) iš metalo, medžio ar plastiko plokštelių, pritvirtintų prie grandinės, juosiančios pavaros ir įtempimo žvaigždutes. Specialusis plokštelinis konvejeris – eskalatorius. Grandiklinis konvejeris naudojamas anglių gavybos, maisto, chemijos, metalurgijos pramonės, energetikos ir kitose įmonėse. Tai metalinis arba skarda dengtas paklotas (dažniausiai lovys), kuriuo juda trauklės (grandinės, rečiau lyno ar juostos) tempiami grandikliai. Vamzdinio grandiklinio konvejerio trauklė juda vamzdžio viduje. Kaušiniu ir lopšiniu (jų kaušai ar lopšiai tvirtinami prie grandinės) konvejeriais gabenami sausi ir birūs kroviniai uždara trasa. Kabamasis konvejeris naudojamas mašinų gamybos, chemijos, maisto pramonės įmonėse, sandėliuose. Tai grandinė ar lynas, prie kurių pritvirtinti kabliai ar ratukai su krovinių pakabomis, riedantys pastato palubėje pritvirtintais bėgiais ar kitu įtaisu. Vežimėlinis konvejeris skirtas vienetiniams kroviniams iš vienos darbo vietos į kitą gabenti dažniausiai serijinės gamybos automobilių, traktorių gamyklose, metalurgijos įmonėse. Gaminius veža trauklės tempiami vežimėliai, riedantys bėgiais uždara trasa. Grindinis konvejeris naudojamas mašinų rinkimo cechuose, sandėliuose, gelžbetonio gamyklose. Tai grindimis riedantys vežimėliai, pritvirtinti prie trauklės, judančios po grindimis. Strypinis konvejeris (dirba periodiškai) skirtas vienetiniams dideliems kroviniams gabenti gamybos linijose. Turi slankiojantį strypą (judinamą grandinės arba lyno) su kumšteliais, tam tikrais laiko tarpais stumdančiais vežimėlius su kroviniu. Sraigtinis konvejeris naudojamas chemijos, maisto, statybinių medžiagų gamybos įmonėse. Tai metalinis lovys (vamzdis) su jame sukamu sraigtu kroviniui išilgai lovio stumti.

Ritininis konvejeris naudojamas metaliniams lakštams ir kitiems ilgiems vienetiniams kroviniams gabenti. Tai rėmas su jame įtvirtintomis ašimis, ant kurių sukasi ritiniai (diskai). Ritiniai sukami krovinio svorio (gravitacinis konvejeris) arba elektrine pavara (varomasis konvejeris). Inercinis konvejeris turi rėme įtaisytą lovį, kuriam svyruojant krovinys juda išilgai jo. Gabenami birūs, rečiau gabaliniai, kroviniai nedideliu atstumu horizontaliai arba nuožulniai nedideliu kampu aukštyn kasybos, chemijos, metalurgijos ir kitose pramonės įmonėse, t. p. miltai ir kiti birūs produktai maisto pramonės įmonėse. Žingsniniu konvejeriu daugiausia gabenami automobiliai, lėktuvai, staklės ir kiti didelių matmenų kroviniai gamybos linijose, liejimo cechuose.

ritininis konvejeris

Istorija

Konvejerių (grandiklinių, sraigtinių, kaušinių) prototipai naudoti jau senovėje. Birūs kroviniai sraigtiniais ir grandikliniais konvejeriais transportuojami nuo 14–17 a., juostiniais – nuo 19 a. pradžios. Sunkūs vienetiniai kroviniai konvejeriais transportuojami nuo 19 a. pabaigos. Tobulinant konvejerio konstrukciją 20 a. pradėta naudoti magnetohidrodinaminė ar kitokia pavara, vibraciniai, suslėgto oro, automatinio valdymo įtaisai.

-transporteris

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką