kordofãnų kabos, viena afrikiečių kalbų šeimų. Priklauso Nigerio, arba Nigerio ir Kordofano, kalbų makrošeimai. Priskiriama daugiau kaip 20 kalbų.

Paplitimas

Vartojamos Sudane, Kordofano plynaukštės teritorijoje. Kalbančiųjų apie 350 000 (21 a. pradžioje). Kordofonų kalbos mažai tyrinėtos. Giminystės ryšiai nėra pakankamai įrodyti.

Gramatikos ypatybės

Skiriamos 4 kalbų grupės: koalibų, arba heibanų (priklauso koalibų, heibanų, morų, tirų, švajų, larų, otorų ir kitos kalbos), rašadų, arba tegalų (rašadų, tegalų, tagojų, tumalų, morebų ir kt. kalbos), talodų (talodų, lafofų, elirų, masakinų, el amirų, lumunų ir kitos kalbos), katlų (katlų ir timų kalbos). Anksčiau prie kordofonų kalbų skirta tumtumų, arba kadų, kalbų grupė (tumtumų, tulešių, keigų, karondų, krongų, mirių, kaduglių, kačų ir kitos kalbos) laikoma atskira šeima, priklausančia Nilo ir Sacharos kalbų makrošeimai.

Gausi priebalsių sistema. Būdingi dantiniai ir alveoliniai priebalsiai, daug nosinių sonantų, kurie, kaip ir priebalsis r, gali būti ilgieji ir trumpieji.

Daiktavardis skirstomas į semantines ir gramatines klases (koalibų ir talodų grupių kalbos turi 13 klasių, kai kurios katlų ir rašadų kalbos jų neturi), jų formalus rodiklis yra priešdėlis (dažniausiai vartojamos priešdėlių poros, skiriančios vienaskaitą ir daugiskaitą). Veiksmažodžių laikas reiškiamas pagalbiniais veiksmažodžiais arba į veiksmažodžių junginį įeinančiomis dalelytėmis. Modalumą ir veikslą rodo afiksai arba veiksmažodžio kamieno balsių kaita. Turi savitus savarankiškus asmeninius įvardžius. Trys eilės parodomųjų įvardžių rodo artumo–tolumo laipsnį kalbėtojo atžvilgiu. Būdinga sakinio žodžių tvarka – veiksnys–papildinys–tarinys (SOV).

Raštas

Rašto neturi.

85

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką