krañto apsaugà, pakránčių apsaugà, sukarinta vyriausybės organizacija arba karinių jūrų pajėgų dalis, atsakinga už valstybės įstatymų ir tarptautinės jūrų teisės normų laikymąsi, piliečių saugumą teritoriniuose, vidaus vandenyse, kartais ir atviros jūros rajonuose, svarbiuose valstybės ūkiniams interesams.

Kranto apsaugos pagrindinės funkcijos – garantuoti laivybos, jūros kelių ir uostų saugumą, gelbėti nelaimės ištiktuosius, saugoti nuo terorizmo, kovoti su nelegalia migracija, kontrabanda ir brakonieriavimu. Kranto apsauga turi patrulinių laivų ir katerių, vilkikų, lėktuvų, sraigtasparnių, kranto stebėjimo postų. Per karą kranto apsauga tampa karinių jūrų pajėgų dalimi. Valstybėse, neturinčiose karinių jūrų pajėgų (Islandija, Jamaika), kranto apsauga atlieka ir jų funkcijas.

Istorija

Kranto apsauga 1790 sukurta Jungtinėse Amerikos Valstijose (muitinės kateriai). 21 a. pradžioje buvo 4 pagrindiniai kranto apsaugos organizavimo būdai: Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Švedijoje kranto apsauga – savarankiška sukarinta organizacija, Australijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kitose valstybėse daugumą kranto apsaugos funkcijų atlieka karinės jūrų pajėgos, bendradarbiaudamos su kitomis vyriausybės ir savanoriškomis organizacijomis, Baltijos valstybėse (Estijoje, Lietuvoje) ir Rusijoje kranto apsauga priklauso pasienio apsaugos tarnyboms, Čilėje, Latvijoje ir Norvegijoje kranto apsauga – sudėtinė karinių jūrų pajėgų dalis.

Kranto apsauga Lietuvoje

Lietuvoje kranto apsauga dažniausiai vadinama pakrančių apsauga. Valstybės sienos apsaugos tarnybai priklausanti Pakrančių apsaugos pasienio rinktinė 2005 turėjo Klaipėdoje dislokuotą patrulinių laivų būrį (4 pakrančių apsaugos laivai) ir 5 užkardas. 2020 Pagėgių ir Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės sujungtos į vieną rinktinę su būstine Pagėgiuose (jai paliktas pavadinimas pagal padalinio dislokacijos vietą). Pagėgių pasienio rinktinės atsakomybės ruožo (sienos su Rusija) ilgis – 254 kilometrai. Rinktinei pavaldūs padaliniai – 13 užkardų: Bardinų, Kybartų, Kudirkos Naumiesčio, Neringos, Palangos, Plaškių, Rociškių, Šiaulių, Šilgalių, Uosto, Viešvilės, Vileikių ir Vištyčio.

Lietuvos valstybės sienos apsauga

pasienio rinktinė

2316

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką