kraũjo pérpylimas, hemotransfùzija (hemo… + lot. transfusio – perpylimas), kraujo ar jo komponentų įleidimas į žmogaus kraujotakos sistemą.

pacientui perpilamas kraujas

Prieš perpilant donoro kraują nustatoma recipiento (žmogaus, kuriam kraujas ar jo komponentai bus įleidžiami) kraujo grupė ir atliekami donoro ir recipiento kraujo suderinamumo mėginiai. Ligoniui dažniausiai perpilami kraujo komponentai (eritrocitų masė, trombocitų koncentratas, šviežiai šaldyta plazma, koncentruoti leukocitai), kartais – jo paties kraujas (kai iš kraujagyslių į krūtinės ląstą ar pilvo ertmę išsiliejęs kraujas grąžinamas į kraujotakos sistemą arba kai prieš operaciją ar per ją paimtas kraujas išoperuotajam supilamas atgal). Dažniausiai daromas netiesioginis kraujo ar jo komponentų perpylimas – per specialią sistemą, kuri susideda iš plastikinių maišelių, vamzdelių, filtrų ir adatų. Rečiau atliekamas tiesioginis kraujo perpylimas, kai ligoniui kraujas perpilamas specialiu aparatu tiesiog iš parinkto donoro.

Konservuotas kraujas ar kraujo komponentai suleidžiami į veną (alkūnės), rečiau – į arteriją arba kaulų čiulpus. Perpilamas konservuotas kraujas ar kraujo komponentai, sintetiniai kraujo pakaitalai teka srovele arba lašinami (20–60 lašų per minutę). Kraujo perpylimas daromas, kai ligonis smarkiai nukraujuoja, nudega, apsinuodija, serga mažakraujyste, sunkiomis infekcinėmis ir onkologinėmis ligomis.

Žmogaus kraują žmogui 1819 pirmą kartą sėkmingai perpylė James Blundellis (Didžioji Britanija). Lietuvoje 1923 pirmą kartą kraują perpylė V. Kuzma ir 1926 – P. Mažylis. 1934 jų pastangomis Kaune, prie Raudonojo Kryžiaus ligoninės, įsteigtas kraujo perpylimo punktas.

2860

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką