Kreivėnų piliakalnis ir kapinynas

Kreivnų pliakalnis ir kapinýnas yra Pagėgių savivaldybės teritorijoje, prie Kulmenų kaimo (Pagėgių seniūnija).

Piliakalnis

Piliakalnis, dar vadinamas Kulmenų piliakalniu, Pilies kalnu, Vilkės piliakalniu, yra Vilkės kairiajame krante. Šlaitai statūs, 18 m aukščio. Jo aikštelė stačiakampė, 47 × 16 m dydžio. Aikštelę juosia pylimas, rytinėje pusėje – 7,5 m aukščio, 27 m pločio, kitose pusėse – 1,5 m aukščio, 14 m pločio. Už rytinio pylimo yra 2 m gylio ir 22 m pločio griovys. Piliakalnio šiaurės vakarų ir šiaurinėje dalyje pylimas ir šlaitai apardyti griovių, aikštelės rytinėje dalyje buvo įrengta šokių (gegužinių) aikštelė. Piliakalnio pietinėje papėdėje yra senovės gyvenvietė. Piliakalnis datuojamas pirmu tūkstantmečiu–13 amžiumi.

Kreivėnų piliakalnis

Kapinynas

1,1 km į pietus nuo piliakalnio yra kapinynas; apardytas ariant. 1987 ir 1996–1998 tyrė Vilniaus universiteto ekspedicija (tyrimų vadovas V. Šimėnas). Ištirta 76 (14 nedegintų ir 61 sudegintų mirusiųjų bei 1 nedeginto žirgo) kapai. 1997 kapinyno teritoriją patikrinus metalo detektoriumi surinkta apie 200 radinių (dviašmenių kalavijų, kovos peilių, ietigalių, žąslų, segių, apyrankių, žalvarinių karolių ir kabučių). Ankstyvuoju laikotarpiu (5–8 a.) mirusieji laidoti nedeginti, aukštielninki, su įkapėmis; jų gausiau moterų kapuose. Juose rasta storagalių apyrankių, gintaro karolių, įvijinių žiedų, kibirėlio pavidalo kabučių, apgalvių (pastarieji analogiški Vidgirių kapinyno sidabriniams dirbiniams). Kai kur vėlyvesnieji kapai įrengti ant ankstyvesniųjų kapų (pastarieji dažnai suardyti). Greičiausiai nuo 8 a. antros pusės mirusiuosius imta laidoti ir sudegintus. Jų kapai buvo įrengiami dvejopai: didelėse duobėse (palaikai į duobę supilti su apeiginio laužo pelenais, greta jų rasta sulaužytų ar apdegusių įkapių, žirgo dantų) ir duobutėse (sudeginto mirusiojo palaikų liekanos išrinktos iš laužo ir supiltos į krūvelę, apdėtos sulaužytomis įkapėmis).

Kapinynas datuojamas 5–12 a., priskiriamas Nemuno žemupio skalvių etnokultūrinei grupei. Radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

377

1329

Kulmenų piliakalnis; Vilkės piliakalnis; Pilies kalnas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką