krumpliaračiai

krumpliãratis, krumplinės pavaros detalė krumpliais perduodanti sukimosi judesį ir sukimo momentą kitam krumpliaračiui ar velenui. Tai cilindro, kūgio ar kitos (pvz., hiperboloido) formos ratas su krumpliais ir stebule ar be jos; pagal tai skiriama cilindrinis krumpliaratis (išorinio ir vidinio kabinimosi), kūginis krumpliaratis, sraigtinis krumpliaratis. Krumpliai paprastai tiesūs (ašys lygiagrečios su krumpliaračio ašimi), įstriži (ašys sudaro kampą su krumpliaračio ašimi), eglute (ašys V raidės formos), apskritiminiai, spiraliniai, laiptuoti. Krumplių profilis dažniausiai būna apskritimo evolventės (evolventinis krumpliaratis), rečiau ciklinės kreivės (cikloidinis krumpliaratis) arba apskritimo lanko (Novikovo krumpliaratis) formos. Svarbiausi krumpliaračio matmenys: dalijamojo, viršūnių ir pašaknių apskritimų skersmenys, krumplio galvutės ir pašaknių aukščiai, krumplio storis, žingsnis (atstumas tarp dviejų gretimų krumplio profilių), krumpliuotojo vainiko plotis, krumplių kabinimosi kampas.

Krumpliaračio svarbiausias rodiklis – krumplio modulis (krumpliaračio krumplių žingsnio p ir skaičiaus π santykis; kuo šis santykis didesnis, tuo stambesni krumpliai). Krumpliaračiai gaminami paprastai iš specialaus konstrukcinio plieno, spalvotųjų metalų lydinių, polimerų, kartais (nesvarbių pavarų krumpliaračiai) iš bendrosios paskirties ar liejamojo plieno, ketaus. Maži krumpliaračiai dažnai gaminami kartu su velenu, didesni būna ištisiniai, surenkamieji ar suvirinamieji. Didelių krumpliaračių krumpliuoti vainikai su rato stebule jungiami stipinais. Krumpliai liejami arba štampuojami kartu su ruošiniu, t. p. pjaunami (kopijavimo ar ridinimo būdu) ar valcuojami (plastiškai deformuojant) lietame, kaltame ar štampuotame ruošinyje. Pjaunama krumplių pjovimo įrankiais (modulinėmis diskinėmis, pirštinėmis ir sliekinėmis frezomis, apvaliaisiais pratrauktuvais, drožikliais, krumpliaračio drožimo peiliais, apvaliomis peilinėmis galvutėmis), tvirtinamais krumplių drožimo, frezavimo ar kitokio apdirbimo staklėse, valcuojama profiliuotais valcavimo velenėliais ar ritiniais krumplių valcavimo staklėse.

krumpliaračio matmenys: h, ha, hf – atitinkamai krumplio, krumplio galvutės ir pašaknių aukščiai, b – krumpliuotojo vainiko plotis, d, da, df – atitinkamai dalijamojo, viršūnių ir pašaknių apskritimų skersmenys, p – krumplių žingsnis, s – krumplių storis; P – kabinimosi taškas, a – krumplių kabinimosi kampas

Dažnai krumpliai grūdinami ar kitaip apdirbami termiškai, išbaigiami (kad būtų tikslesni ir glotnesni) skutikliais, šlifavimo diskais, honais ir trintuvais, tvirtinamais krumplių šlifavimo, skutimo, honingavimo, pritrynimo, suapvalinimo staklėse.

tiesių krumplių valcuotieji krumpliaračiai: a – cilindrinis (išorinio kabinimosi), b – kūginis, c – cilindrinis (vidinio kabinimosi)

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką