kuokẽlis, magnolijainių skyriaus augalų žiedo vyriškasis dauginimosi organas. Mikrosporofilo homologinis organas.

Kuokelis sudarytas iš dulkinės ir kotelio, kuriame yra vienas indų kūlelis. Visų kuokelių koteliai būna vienodi, maždaug vienodi, trumpesni arba įvairaus ilgio. Pasitaiko nevaisingų kuokelių, vadinamų staminodžiais, kurie kartais (pvz., lūgninių) užima tarpinę padėtį tarp kuokelių ir vainiklapių arba virtę nektarinėmis. Vienalyčiuose moteriškuosiuose žieduose kuokeliai būna virtę staminodžiais arba visai redukuoti. Žiedo kuokelių visuma vadinama kuokelynu. Kuokeliai tvirtinasi prie žiedsosčio arba būna suaugę su vainiklapiais. Laisvi kuokeliai sudaro 1–2 (rečiau 3 ar 4, pvz., erškėtinių) ratus, kartais – spiralę (pvz., vėdryninių). Kuokelyną sudaro 3–10, rečiau 100 (pvz., erškėtinių) ar 300 (pvz., kaktusinių) kuokelių. Jeigu dalis kuokelių redukuoti, kuokelyną gali sudaryti 1–2 kuokeliai. Neretai visi ar dalis kuokelyną sudarančių kuokelių tarpusavyje suaugę koteliais iki pusės ar ištisai, laisvos tik dulkinės.

vamzdiškas kinrožės kuokelynas su piestele viduje

Dedešvinių šeimos augalų kuokeliai suaugę tarpusavyje ir aplink piestelę sudaro vamzdelį, astrinių – kuokelių koteliai laisvi, bet tarpusavyje suaugusios dulkinės. Kartais tarpusavyje suaugę kuokeliai sudaro kuokštus, bet neretai kuokštai susidaro išsišakojus vienam kuokeliui (pvz., ricinmedžio).

Visi arba dalis kuokelyno kuokelių gali būti suaugę su vainiklapiais arba piestele (pvz., gegužraibinių). Subrendus žiedadulkėms dulkinės plyšta išilgai arba atsiveria specialia viršūnine ar šonine angele (pvz., gencijoninių, kriaušlapinių), rečiau – keliomis angelėmis ar skersiniu plyšiu. Kai kurių augalų žiedadulkės pro kuokelių viršuje esančias poras išbyra tik tada, kai juos tam tikru dažniu virpina vabzdžiai. Žiedadulkėms išbyrėjus kuokeliai nuvysta ir sunyksta. Kad būtų išvengta savidulkos, kai kurių augalų kuokeliai ir piestelės subręsta skirtingu laiku: piestelės subręsta tik kuokeliams nuvytus (proterandrija) arba kuokeliai subręsta tik tada, kai piestelė apdulkinama (protoginija). Manoma, kad iš kuokelių kilę vainiklapiai. Kuokelio forma, sandara ir skaičius yra svarbus sistematinis požymis.

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką