kuštų kabos, afrazijiečių kalbų šeimos šaka.

Paplitimas

Vartojamos daugiausia Šiaurės rytų ir Rytų Afrikoje (Džibutyje, Eritrėjoje, Etiopijoje, Kenijoje, Somalyje, Sudane, Tanzanijoje ir kitur). 20 a. pabaigoje kalbančiųjų buvo daugiau kaip 33 milijonai. Viena kušitų kalbų – somalių k. – nuo 1972 yra Somalio valstybinė kalba, kitos oficialaus statuso neturi.

Kušitų kalbos smarkiai paveiktos afrikiečių kalbų. Dalis kušitų kalbų artimesnės rytų čadiečių, kitos (prie Raudonosios j.) – berberų kalboms. Skiriami kušitų kalbų 4 pogrupiai: šiaurės (bedaujų, arba bedžų, kalba, vartojama Sudano šiaurės rytų dalyje, Egipte, Eritrėjoje, kalbančiųjų apie 2 mln.), centro (agavų kalbos, daugiausia vartojamos Etiopijos šiaurės ir šiaurės rytų dalyje, Eritrėjoje, kalbančiųjų apie 400 000), pietų (irakvų, burungių, gorova, alagva ir kitos kalbos, vartojamos Tanzanijoje ir Kenijoje) ir rytų (oromų, arba galų, kalbančiųjų apie 18 mln., somalių, apie 12 mln., afarų, arba danakilių, konso, sahų, varazių, sidamų, hadijų, kambatų, burdžių; iš viso 34 kalbos, vartojamos Eritrėjoje, Etiopijoje, Džibutyje, Kenijoje, Somalyje).

Kai kurie kalbininkai skiria atskirą sidamų kalbų pogrupį (priklauso burdžių, hadijų, kambatų, sidamų ir kitos kalbos). Nėra vienos nuomonės ir dėl omotų kalbų – vieni kalbininkai jas priskiria prie kušitų kalbų, kiti laiko atskira afrazijiečių kalbų šeimos šaka.

Gramatikos ypatybės

Dauguma kušitų kalbų turi 5 ilgųjų ir trumpųjų balsinių fonemų sistemą, priebalsių, kaip ir semitų kalbų, – labai daug ir įvairių. Kai kurioms kalboms būdinga fonologiniai tonai (sahų k. – 2, irakvų, oromų, somalių – 4). Daiktavardžiai turi giminės, skaičiaus, linksnio gramatines kategorijas. Sudėtinga veiksmažodžio sistema – būdingi 2 skirtingi asmenavimo tipai: archajiškas priešdėlinis (afarų, bedaujų, sahų, iš dalies somalių k.) ir priesaginis (daugelio kalbų). Turi veiksmažodžio linksnio (3–15 linksnių; somalių – 3, agavų k. – 15), asmens, skaičiaus, subjekto giminės, nuosakos, laiko, veikslo, neigimo, klausimo gramatines kategorijas. Daug įvairių rūšių įvardžių. Sakinys dažniausiai baigiamas tariniu. Kušitų kalbos pradėtos tyrinėti 19 a. pradžioje, buvo išleistos pirmosios gramatikos ir žodynai.

Raštas

Raštą turi ne visos kušitų kalbos, pvz., somalių (nuo 1973) – lotyniškaisiais rašmenimis, oromų, sidamų – etiopų, afarų – arabų rašto pagrindu.

85

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką