kvárcas (vok. Quarz), paprastųjų oksidų klasės mineralas SiO2. Turi 12 polimorfinių modifikacijų; labiausiai gamtoje paplitęs žematemperatūris‚ kvarcas. Kristalai trigoninės singonijos, šešiasienių prizmių, bipiramidžių formos. Dažnos drūzos, grūdėti agregatai, mikroagregatai, dvyniai; pasitaiko labai didelių pavienių kvarco kristalų. Kvarcas būna spindulinės arba pluoštinės (chalcedonas), koncentriškai zoninės (agatas) struktūros. Kvarco atmainos (jų daugiau kaip 30) skiriamos pagal spalvą ir priemaišas: kalnų krištolas (bespalvis, skaidrus), dulsvasis kvarcas (pilkšvai rausvas arba tamsiai rudas), morionas (juodas), ametistas (violetinis, žydrai violetinis), citrinas (gelsvai auksinis), rožinis kvarcas, avantiūrinas (gelsvas, rausvas, pilkas, turi getito, hematito, žėručių priemaišų), prazemas (žalsvas, su aktinolito intarpais), katės akis (pilkas, žalsvas, su asbesto, krokidolito pluoštiškais intarpais), sakalo akis (šilkinio atspalvio melsvas, su krokidolito intarpais), tigro akis (šilkinio atspalvio auksinės spalvos ir tamsiai rudas su siaurais ruoželiais) ir kitos.

rožinis kvarcas

kvarco drūza

Blizgesys stiklo. Kietumas 7. Tankis 2500–2800 kg/m3. Turi pjezoelektrinių savybių. Kvarco kilmė įvairi: kristalizuojasi iš magmos jai auštant Žemės gelmėse ir išsiliejus į paviršių, uolienų plyšiuose ir kavernose iš karšto vandens ir jo garų (pneumatolitinė‑hidroterminė kilmė), t. p. susidaro persikristalizuojant opalui. Kvarcas – vienas labiausiai Žemės plutoje paplitusių mineralų; jo yra daugelyje uolienų. Švarios kvarco atmainos naudojamos akustikoje, optikoje, radiotechnikoje, tiksliojoje mechanikoje, medicinoje, stiklo ir keramikos pramonėje, statybų reikmėms, kaip abrazyvinė medžiaga. Skaidrios, sodrių spalvų arba gražios vidinės struktūros kvarco atmainos naudojamos juvelyriniams dirbiniams, dirbtinai išauginti kvarco kristalai – optikos ir elektrotechnikos pramonėje.

Vienas didžiausių kvarco kristalų (ilgis 6,1 m, skersmuo 1,52 m, svoris 44 t) rastas Brazilijoje.

Lietuvoje kvarco yra daugelio kristalinio pamato ir nuosėdinės dangos uolienų pagrindinis arba akcesorinis mineralas. Praktinę reikšmę turi neogeno amžiaus Anykščių telkinio kvarcinis smėlis (iš jo gaminama stiklas, kineskopai).

dulsvasis kvarcas

ametistas

2961

morionas (juodoji kvarco atmaina)

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką