Kýjivas (Київ, Kyjiv), Kjevas, Ukrainos sostinė; atskiras administracinis vienetas – specialaus statuso miestas.

Kijevo panorama (vaizdas iki 2022 karo); priekyje – Kijevo Pečorų laura Dniepro dešiniajame krante

Plotas 848 km2. 2,97 mln. gyventojų (2020; didžiausias Ukrainos miestas); aglomeracijoje apie 3,5 mln. gyventojų.

Kijevas įsikūręs Ukrainos šiaurėje, abipus Dniepro upės, netoli Dniepro ir Desnos santakos; per Dnieprą eina 4 tiltai (2 – metropoliteno, 2 – geležinkelio). Kijevas suskirstytas į 10 rajonų; 7 rajonai yra Dniepro dešiniajame krante.

Upių uostas (plaukia jūriniai laivai). Tarptautinis Boryspilio oro uostas (38 km į pietryčius nuo Kijevo). Plentai ir geležinkeliai į Maskvą (Rusija), Sankt Peterburgą (Rusija), Charkovą, Odesą, Lvovą. Metropolitenas (3 linijos, pirmoji įrengta 1960).

Staklių, ekskavatorių, pramonės mašinų ir įrenginių, lėktuvų, medicinos instrumentų gamyba, laivų statyba, metalo ir medienos apdirbimo, optikos (bendrovė Arsenal), elektrotechnikos, chemijos (dirbtinio pluošto, lako, dažų, farmacijos), poligrafijos, tekstilės (šilko, trikotažo), siuvimo, avalynės, statybinių medžiagų, maisto (malimo, mėsos, cukraus, alaus) pramonė. Turizmas.

Kijevas – svarbus mokslo ir kultūros centras. Ukrainos mokslų akademija, apie 20 aukštųjų mokyklų, tarp jų –Kijevo universitetas, Kijevo Mohylos akademija, Kijevo konservatorija, technikos universitetas, mokslinio tyrimo institutai (tarp jų – suvirinimo, mikrobiologijos).

Rusijos karinė invazija į Ukrainą; per bombardavimą apgriautas gyvenamasis namas Kijeve (2022 02 25 nuotrauka)

Apie 50 muziejų, tarp jų – Ukrainos nacionalinis istorijos (1899), Ukrainos dailės (1936), Rytų ir Vakarų dailės, Černobylio, Kijevo vaškinių figūrų muziejai, M. Bulgakovo namas muziejus, dailės galerijos. Apie 20 teatrų, svarbiausi: nacionalinis operos, Ukrainos dramos, operos ir baleto, muzikos, Nacionalinė filharmonija. Botanikos sodas, parkai (tarp jų – Vladimiro kalno, Chreščatyko, Askoldo urvo). Į šiaurę nuo Kijevo yra Kijevo tvenkinys ir hidroelektrinė. 2022 vasario 24 Rusijai pradėjus karinę invaziją į Ukrainą Kijevas nukentėjo nuo apšaudymų ir bombardavimų, kovo mėn. miesto apylinkėse vyko mūšiai; balandžio pradžioje Rusijos ginkluotosios pajėgos nuo Kijevo atsitraukė.

Kijevo architektūra

Kijevo istorija

Kijevo lietuviai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką