Lãtvijos universitètas (Latvijas Universitāte), didžiausia šalies aukštoji mokykla. Yra Rygoje, 7 filialai – Alūksnėje, Bauskėje, Cėsyje, Jekabpilyje, Kuldīgoje, Madonoje, Tukume.

Struktūra ir veikla

Veikia 13 fakultetų (Biologijos, Chemijos, Fizikos, matematikos ir optometrijos, Geografijos ir Žemės mokslų, Humanitarinių mokslų, Istorijos ir filosofijos, Kompiuterių mokslų, Medicinos, Pedagogikos, psichologijos ir meno, Socialinių mokslų, Teisės, Teologijos, Verslo, vadybos ir ekonomikos), 13 centrų (Alternatyviosios medicinos, Baltistikos, Diasporos ir migracijos tyrimų, Europos ir pereinamojo laikotarpio studijų, Indijos studijų ir kultūros, Judaikos tyrimų, Lyčių studijų, Lituanistikos studijų, Parengiamųjų studijų, Sporto paslaugų, Šeimos sveikatos ir švietimo, Šiaurės Amerikos studijų centrai, Konfucijaus institutas), 47 fakultetų centrai.

Latvijos universiteto emblema

Latvijos universiteto centriniai rūmai

Yra 19 mokslinių tyrimų institutų (Astronomijos, Azijos tyrimų, Biologijos, Branduolio fizikos ir spektroskopijos, Cheminės fizikos, Filosofijos ir sociologijos, Fizikos, Geodezijos ir geoinformatikos, Kardiologijos ir atstatomosios medicinos, Kietojo kūno fizikos, Klinikinės ir prevencinės medicinos, Latvijos istorijos, Latvių kalbos, Literatūros, tautosakos ir meno, Matematikos ir kompiuterių mokslų, Medžiagų mechanikos, Mikrobiologijos ir biotechnologijų, Polimerų mechanikos, Teisės mokslų) ir 3 fakultetų mokslinių tyrimų institutai (Pedagogikos, Socialinių ir politikos tyrimų, Švietimo tyrimų), Rygos medicinos koledžas, P. Stradiņšo medicinos koledžas (Jūrmaloje, filialas Rēzeknėje).

Yra universiteto observatorija (Balduonėje), universiteto muziejus, universiteto biblioteka, universiteto akademinė biblioteka (įkurta 1524, fonduose turi 3,3 mln. dokumentų), botanikos sodas (įkurtas 1922, auga apie 5600 rūšių augalų, nuo 1980 turi rododendrų kolekciją).

15 590 studentų, 3170 darbuotojų (2022).

Leidžiami Latvijas Universitātes raksti, Latvijas Universitātes izdevumi, Seriālizdevumi. Universitete yra 10 chorų (mišrūs – Aura, Jubilate, Juventus, DeCoro, Dziesmu vara, moterų – Balta, Latve, Minjona, vyrų – Dziedonis, Prezidiju konventa vīru koris), 5 šokių kolektyvai. liaudies šokių kolektyvas Dandari, vyrų vokalinis ansamblis Dancis, ankstyvosios muzikos ansamblis Canto, studentų teatras, studentų pučiamųjų orkestras, keramikos studiją Vāpe. Latvijos universitetas bendradarbiauja su daugiau kaip 200 kitų aukštojo mokslo institucijų.

Latvijos universiteto Akademinis centras (Gamtos namai, Mokslo namai)

Istorija

1919 09 28 reorganizavus Rygos politechnikos institutą įkurta Latvijos aukštoji mokykla, 1923–1940 Latvijos universitetas, 1940–1941 ir 1944–1958 Latvijos valstybinis universitetas, 1942–1944 Universitetas Rygoje, 1958–1990 Latvijos valstybinis Pēterio Stučkos universitetas, nuo 1990 – Latvijos universitetas. 1919–1940 Latvijos universitetas buvo svarbiausias šalies aukštojo mokslo ir kultūros centras.

Latvijos universiteto Fizikos, matematikos ir optometrijos bei Medicinos fakultetai Akademiniame centre

2006 veikė 13 fakultetų (Biologijos, Chemijos, Edukologijos ir psichologijos, Ekonomikos ir vadybos, Filologijos, Fizikos ir matematikos, Geografijos ir Žemės mokslų, Istorijos ir filosofijos, Medicinos, Socialinių mokslų, Šiuolaikinių kalbų, Teisės, Teologijos), 15 centrų (Baltistikos, Demografijos, Etninės kultūros, Judaistikos studijų, Kalbų, Šiaurės Amerikos studijų ir kiti). 2006 buvo 23 990 studentų, 1860 dėstytojų (iš jų 137 profesoriai, 346 docentai). 2015 atidaryti Latvijos universiteto Akademinio centro Gamtos namai, 2019 – Mokslo namai. 2018/2019 Latvijos universitete studijavo apie 28 000 studentų, veikė 8 filialai – Alūksnėje, Bauskėje, Cėsyje, Jekabpilyje, Kuldīgoje, Madonoje, Tukume, Ventspilyje. 2021 buvo 15 250 studentų, apie 3100 darbuotojų.

Žymūs dėstytojai ir studentai

Latvijos universitete dėstė: K. Balodis, J. Endzelīns, V. Muktupāvels, V. Rūķe-Draviņa, A. Veisbergs.

Universite studijavo: M. Čaklais, V. Dombrovskis, I. Godmanis, Z. Mauriņa, E. Repše, K. Skujenieks, Latvijos prezidentai G. Ulmanis, R. Vējonis.

Rektoriai

1

2271

Latvijos valstybinis universitetas; -Rygos politechnikos institutas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką