lietùs, vandens lašai, krintantys iš debesų ant žemės paviršiaus. Lietaus lašų vidutinis skersmuo 1–2 milimetrai. Mažų lašelių (dulksnos) skersmuo 0,2–0,5 mm, labai didelių lašų iki 5–8 milimetrų. Lietaus lašai dažniausiai yra rutulio formos, tik labai dideli dėl aerodinaminio pasipriešinimo šiek tiek iš apačios suploti. Lietaus kiekiu laikomas vandens sluoksnis (jo storis dažniausiai milimetrais), kuris susidarytų ant horizontalaus ir nepralaidaus paviršiaus per tam tikrą laiką (valandą, parą, mėnesį, metus). Matuojamas lietmačiu, kritulmačiu, pliuviografu. Lietus trunka nuo kelių minučių iki keliasdešimt valandų. Pagal intensyvumą skirstomas į silpną (mažiau kaip 2,5 mm/h), vidutinį (2,5–9,9 mm/h) ir stiprų (10,0 mm/h ir daugiau), pagal trukmę – į trumpalaikį (lyja ne daugiau kaip 3 h per pusę paros) ir ilgalaikį, kurio trukmė daugiau kaip 3 h, pagal kritimo pobūdį – su pertrūkiais ir tolydus.

lietaus lašai

Dažniausiai lyja iš lietaus sluoksninių debesų (ištisinis lietus) ir kamuolinių (liūtinis lietus, arba liūtis), turinčių mišrią lašelių ir ledo kristalų struktūrą. Liūtinio lietaus metu kartu gali kristi kruša, griaudėti perkūnija, pasitaiko škvalas ir viesulas. Kai oras sausas ir karštas, krintantys maži lietaus lašai išgaruoja ir žemės paviršiaus nepasiekia. Lietaus pH yra apie 6; dėl atmosferos užterštumo sieros ir azoto junginiais pH gali būti mažesnis. Lietus, kurio pH mažiau kaip 5,6, laikomas rūgščiu (rūgštusis lietus).

Lietus – svarbi hidrologinio ciklo grandis; drėgmė iš vandenynų garuoja, garai kondensuojasi į vandens lašus, susidaro debesys, iš jų lyja ir lietaus vanduo šaltiniais ir upėmis grįžta į vandenynus.

Lietuvoje

lietus

Lietuvoje stichiniu reiškiniu (stichiniu lietumi) laikoma, kai per 12 ir mažiau valandų prilyja 50–80 mm, katastrofiniu lietumi – kai mažiau nei per 12 valandų prilyja daugiau kaip 80 milimetrų. Gausiausiai ir intensyviausiai lyja vasarą. Pvz., 2010 06 03 Šakių apylinkėse per 2 valandas iškrito 78 mm kritulių. Absoliutusis paros kritulių maksimumas užregistruotas 1958 07 17 Nemajūnuose (Birštono rj. savivaldybės teritorija) – 138,6 milimetro. Stiprus lietus, ypač kai jis tęsiasi keliolika valandų ar net 2–3 paras iš eilės, upėse sukelia staigius poplūdžius (vanduo pakyla 2–3 metrus), paviršiniai vandens srautai ardo dirvožemį. Ypač daug nuostolių pridaro stichiniai ir katastrofiniai lietūs.

lietaus debesys

1163

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką