Lietuviškos konservatyvų skyrimo draugystės

Lietùviškos konservatỹvų skyrmo draugỹstės, Lietùvių skyrmo draugỹstės, Mažosios Lietuvos lietuvių konservatorių politinės organizacijos. Veikė 1890–1918. Pirmoji – Lietuviškos konservatyvų draugystės komitetas (1890–92; įkūrė M. Jankus, J. Smalakys ir D. Zaunius). Iš komiteto buvo įsteigta Tilžės‑Lankos apskrities lietuviška konservatyvų skyrimo draugystė (1892–1918; svarbiausi veikėjai M. Jankus, J. Lapinas, D. Pėteraitis, J. Smalakys, K. Voska ir D. Zaunius). 1895–1918 veikė Klaipėdos apskrities lietuviška konservatyvų skyrimo draugystė (svarbiausi veikėjai J. Birškus, J. Bruožaitis, M. Kaitinis ir J. Žvilius), Šilutės apskrities lietuviška konservatyvų skyrimo draugystė (svarbiausi veikėjai E. Jurgelaitis ir J. Strėkys), 1895–1907 – Ragainės‑Pilkalnio apskrities lietuviška konservatyvų skyrimo draugystė (svarbiausi veikėjai A. Meškaitis ir J. Vanagaitis).

Draugystės buvo savarankiškos, ryšiai tarp jų buvo silpni. Organizacijų tikslas – rinkti savo atstovus į Vokietijos reichstagą ir Prūsijos landtagą ir ten ginti Prūsijos lietuvių (lietuvininkų) ekonominius bei kultūrinius reikalus; iki 1903 jos dar kovojo su socialdemokratais. Iš esmės reiškė laukininkų (žemės savininkų ir stambesnių žemdirbių), kitų lietuvių interesus. Vadovai buvo lojalūs Vokietijos vyriausybei, esamai tvarkai ir Evangelikų Liuteronų Bažnyčiai.

Organizacijos parašė peticijų Vokietijos kaizeriui ir ministrams (po kiekviena jų surinko 15–30 tūkst. lietuvių parašų), kuriose prašė leisti Mažosios Lietuvos lietuvių gyvenamose vietose vartoti lietuvių kalbą viešajame gyvenime, ypač ja mokyti tikybos pradžios mokyklose. To aukščiausių valdžios organų prašė ir draugysčių atstovai – pirmieji lietuviai deputatai Vokietijos reichstage (1898–1901 J. Smalakys, 1901–18 F. Mačiulis) ir Prūsijos landtage (1903–18 V. Gaigalaitis, 1913–18 V. Steputaitis).

Agitaciniais tikslais organizacijos išleido daug brošiūrų ir atsišaukimų. 1903 iš Tilžės‑Lankos apskr., 1909 iš Klaipėdos ir Šilutės apskričių organizacijų pavadinimų išbrauktas žodis konservatyvų. 1918 draugysčių aktyvistai įsteigė Mažosios Lietuvos tautinę tarybą, paskelbė apie Didžiosios Lietuvos ir Mažosios Lietuvos susijungimą, 1923 dalyvavo Klaipėdos kr. sukilime.

3037

1004

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką