Lietuvos Vyriausiasis Tribunolas

Lietuvõs Vyriáusiasis Tribunõlas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės aukščiausiasis teismas, veikęs 1581–1794. Jį įsteigus teisminė valstybės valdžios funkcija buvo išskirta iš kunigaikščio kompetencijos ir tapo savarankiška. Tribunolą sudarė 46, nuo 1588 išplėtus jo kompetenciją Žemaitijai – 49 nariai. Į Tribunolą, kaip jo skyrius, įėjo Dvasinis tribunolas, kuris nagrinėjo dvasininkų bylas su bajorais. Tribunolas buvo žemesniųjų teismų išspręstų bylų apeliacinė instancija, kaip pirmosios instancijos teismas nagrinėjo žemesniųjų teismų teisėjų Lietuvos Statuto normų ir teisminės praktikos bei precedentų pažeidimų, pareigūnų tarnybinių nusikaltimų bylas.

Teisėjus į Tribunolą rinko pavietų ir vaivadijų bajorų seimeliai, šaukiami metų pradžioje. Kiekvienas pavietas ar vaivadija iš dalyvaujančiųjų seimelyje rinko po du atstovus vienerių metų kadencijai. Tas pats teisėjas galėjo būti išrinktas po dvejų metų arba išrinkus jį vienbalsiai. Tribunolo narys neturėjo teisės dalyvauti sprendžiant jo paties bylą. Tribunolo posėdžiai vyko skirtinguose miestuose, jis neturėjo vienos buveinės (tik 1792 priimtas nutarimas, kad Tribunolas veiks Vilniuje). Nuo 1764 rinkėjams nustatytas 18 m. amžiaus cenzas; teisėjais galėjo būti renkami sulaukę 23 m. bajorai. 1792 Tribunolą sudarė 34 pavietų deputatai. Advokatai (prokuratoriai), Seimo nariai negalėjo būti Tribunolo teisėjais. Tribunolo teisėju galėjo būti ir žemės teisėjas, tik jį per Tribunolo teisėjo kadenciją žemės teisme privalėjo pavaduoti kitas teisėjas, nes žemės teisėjas buvo skiriamas iki gyvos galvos.

Lietuvos Vyriausiojo Tribunolo bylų sprendimo tvarka, surinkta iš seimų konstitucijų, LDK ir Lenkijos Karūnos teisių sulyginimo akto ir LDK Statuto (išspausdinta Vilniuje 1699; Varšuvos nacionalinė biblioteka)

Iki 1601 Tribunolo sprendimų vykdytojas buvo vaznys – pareigūnas, renkamas bajorų, tvirtinamas valdovo. Vėliau šios funkcijos perduotos žemės teisėjui. 1792 reaguojant į Rusijos kariuomenės judėjimą darbas Tribunole nutrauktas ir nebebuvo atnaujintas. Tribunolas panaikintas 1794. Vietoj Lietuvos Vyriausiojo Tribunolo Rusijos imperijos valdžia 1797 įsteigė Lietuvos Vyriausiąjį Teismą.

L: A. Janulaitis Vyriausiasis Lietuvos Tribunolas XVI–XVIII amž.: jo atsiradimas, veikimas ir reikšmė Lietuvos gyvenime Kaunas 1927.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką