lingalà, viena populiariausių Centrinėje Afrikoje etninių grupių bendravimo ir prekybos bei vietos Katalikų Bažnyčios kalba. Priklauso Benuės ir Kongo kalbų šeimos (Nigerio kalbų makrošeima) bantų kalboms.

Paplitimas

Daugiausia vartojama Konge (šiaurės vakarų dalies regioninė kalba) ir Kongo Demokratinėje Respublikoje (viena iš 4 oficialių statusą turinčių regioninių kalbų, kartu su kongų, suahelių, luba; ja kalba 50 % gyventojų), t. p. Angolos, Centrinės Afrikos Respublikos, Gabono, Sudano pasienio regionuose. Iš viso kalbančiųjų apie 15 mln. (daugiau kaip 8 mln. lingala yra antroji kalba, 2017).

Istorija

Lingala yra jauna kalba mišrūnė. Susidarė 19 a. pab. Kongo upės baseino regione (Pusiaujo provincija) vienai bantų kalbai sumišus su kitomis bantų ir ateivių europiečių kalbomis. Iš pradžių šia kalba kalbėjo Afrikos tautų grupė bangiai ir ji vadinta lobangių kalba. Vėliau tapo ir vietos gyventojų bei europiečių bendravimo kalba. 1903 sukurtas pavadinimas lingala visuotinai pripažintas (ankstesni variantai – ngala, bangala, mangala).

Gramatikos ypatybės

Skiriamos kelios atmainos: bendrinė (rašomoji), šnekamoji lingala ir slengas (daugiausia vartojamas miesto jaunimo). Lingala yra agliutinacinė, nors turi tam tikrų bruožų, būdingų fleksinėms kalboms. Toninė. Būdinga balsių harmonija, lūpiniai liežuvio užpakaliniai gomuriniai priebalsiai gb, gw ir kp, kw. Yra du pagrindiniai leksinę ar gramatinę reikšmę rodantys tonai (aukštasis ir žemasis). Gramatinė sandara būdinga bantų kalboms. Turi 15 semantinių ir gramatinių klasių, kurių formalus rodiklis – vienskiemenis priešdėlis – pradėjęs nykti. Nėra atskiros lokatyvo klasės – lokatyvo gramatines funkcijas atlieka prielinksniai. Daiktavardžio klasių derinimas su kitomis kalbos dalimis ne visada sistemingas. Būdinga žodžių tvarka – veiksnys–tarinys–papildinys. Daug skolinių perimta iš prancūzų ir portugalų kalbų, kur kas mažiau – iš anglų, olandų, kitų bantų kalbų (kongų, suahelių).

Raštas

19 a. pabaigoje–20 a. pradžioje lingalai pritaikyti lotyniškieji rašmenys (turi 35 raides). 1970 į šią kalbą išversta Biblija. Išleista lingala žodynų ir gramatikų ispanų, prancūzų, anglų, olandų, rusų ir kitomis kalbomis. Lingala leidžiami laikraščiai, transliuojamos radijo ir televizijos laidos. Grožinė literatūra nekuriama. Brazavilio ir Lubumbashi universitetuose įkurti lingala tyrinėjimo centrai.

85

ngalų kalba

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką