litùrginiai ndai, krikščionybėje – per Mišias ir kitas liturgines apeigas naudojami reikmenys, skirti ostijai, vynui konsekruoti ir saugoti, aliejams, vandeniui ir smilkalams laikyti. Iš Mišioms reikalingų liturginių indų svarbiausios yra taurė ir patena, kuriose atnašaujama, konsekruojama ir iš kurių priimama pašventinta duona ir vynas; Rytų Bažnyčiose Komunijai dalyti naudojamas šaukštelis. Eucharistijai skirtas vanduo ir nekonsekruotas vynas laikomas atskiruose indeliuose – ampulėse. Konsekruoti komunikantai saugomi komuninėje, konsekruotos ostijos laikomos tabernakulyje kustodijoje (metalinėje dėžutėje su kojele ar be jos), ligoniams jos nešamos viatikinėje. Švenčiausiasis Sakramentas garbinti išstatomas ir procesijoje nešamas monstrancijoje. Mažuose sandariai uždarytuose indeliuose laikoma ligoniams ir katechumenams skirti aliejai, krizma (aliejaus ir balzamo mišinys). Švęstas vanduo laikomas tam skirtuose induose, per apeigas nešamas specialiame indelyje, kartais supilamas į kapsulės formos nedidelį metalinį indelį su atsukama galvute; naudojamas ir kaip šlakstyklė. Prie liturginių indų t. p. priskiriama aliejinės lempelės amžinajai ugniai, indelis pirštams nusiplauti arba smilkalams laikyti, Krikštui naudojami indai.

taurė iš Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios (Lietuvos nacionalinis muziejus)

Liturginiai indai dažniausiai gaminami iš patvarių medžiagų ir tauriųjų metalų pagal liturginę paskirtį ir vietos papročius. Iš rūdijančio metalo pagamintų liturginių indų vidus paauksuojamas. Liturginiai indai prieš pradedant naudoti pašventinami.

Krikščionybės pradžioje Eucharistijai švęsti ir kitoms liturginėms reikmėms buvo naudojami paprasti indai; vietoj Mišių taurės ir patenos naudoti valgymui ir gėrimui skirti indai, kurie pašventinti būdavo naudojami tik liturginėms reikmėms. Nuo Karolingų renesanso pradžios (8 a. pabaiga) liturginiai indai gaminami iš tauriųjų metalų ir kitų brangių medžiagų. Po Laterano IV susirinkimo (1215) plečiant Švenčiausiojo Sakramento kultą visuotinai imtos naudoti monstrancijos, daug reikšmės teikta Mišių liturginiams indams. Liturginių indų formą ir puošybą lėmė laikotarpio (ypač gotikos ir baroko) dailės stilius.

2245

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką