kryžius ir Liukonių akmenys

Liùkonių ãkmenys, 3 mitologiniai akmenys Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje, prie Liukonių kaimo (Gelvonų seniūnija). Apie 1,2 km į šiaurės vakarus nuo Liukonių akmenų yra Maskoliškių piliakalnis.

Akmenys Jonas ir Povilas

Ant stataus Širvintos dešiniojo skardžio stovi 11 m aukščio kryžius su Nukryžiuotuoju, į šiaurės rytus ir pietvakarius nuo jo yra du akmenys (skeltos vieno riedulio pusės) su smailiomis viršūnėmis. Netaisyklingo keturkampio formos granito akmenys yra 1,65 m ir 1,4 m aukščio. Pasak padavimų, tai suakmenėję žmonės. Pasakojama, kad Liukonių dvaro liokajai Jonas su Povilu, bandydami taiklumą, naktį į mišką nusinešę Komuniją ir, įkėlę ją į aukštą ant kalno augančią pušį, nusitaikė šauti. Tuo metu jiems pasirodžiusi Mergelė Marija su kūdikiu ant rankų, bet jie nepaisydami apsireiškimo šovė į Komuniją ir abu akmenimis pavirto. Dvaro ponas tarp akmenų pastatydino kryžių.

vienas Liukonių akmenų su smailia viršūne

Marijos akmuo

Liukonių akmuo su dubeniu

Netoli šių akmenų yra 0,86 × 1,15 m dydžio ir 45 cm aukščio granito akmuo su smailiadugniu dubeniu (20 cm skersmens ir 15 cm gylio). Žmonės jį vadina Marijos akmeniu. Pasakojama, kad jo dubenyje susirinkęs vanduo turėjęs stebuklingų galių – kas juo nusiprausdavęs, tas pagydavęs (išgydavusios žaizdos, aklieji praregėdavę). Jo stebuklingosios galios dingusios, kai ponia jame išmaudė apakusį šuniuką.

Liukonių akmuo su dubeniu

1344

Marijos akmuo

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką