liustrãcijos, valstybinių dvarų ekonominės būklės tikrinimai. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėtos 16 a. pabaigoje. Buvo nustatoma, kiek ir kurie valstybinių dvarų gyventojai privalo mokėti mokesčius, koks jų turtas, prievolės, žemės naudmenų vertė, iždo pajamos už nuomojamus pajamų šaltinius. Apžiūros rezultatai buvo surašomi liustraciniame inventoriuje.

18 a. pabaigoje–19 a. liustravo Rusijos imperijos valdžia. Naikinant baudžiavą Vilniaus, Kauno, Gardino ir Minsko gubernijose caro Aleksandro II 1864 03 05 įsaku buvo sudarytos liustracijų komisijos; jų nariais buvo skiriami tik valdžiai ištikimi valdininkai. Komisijos nustatydavo žemės derlingumą, piniginę duoklę, skirdavo žemę valstybinių valstiečių seniūnijoms, iš laisvų valstybinių žemių ir konfiskuotos dvarų žemės labai palankiomis sąlygomis perduodavo sklypus caro režimui ištikimiems rusams, daugiausia valdininkams ir karininkams. Liustracijų komisijų veikla padėjo įgyvendinti 1867 valstybinių valstiečių reformą. Lietuvoje liustracijų komisijos nustojo veikti 1875.

Liustracijų medžiaga yra vertingas žemės ūkio ir valstiečių istorijos šaltinis, svarbi demografijai, pramonės ir gyvenamųjų vietovių istorijai.

-liustracijos komisija; -liustracijų komisijos

1777

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką