lokáutas (angl. lock‑out – prieš ką nors užverti duris, neįsileisti), darbdavio ar darbdavių organizacijos paskelbtas laikinas darbo sutarčių su darbuotojais vykdymo sustabdymas (rečiau –darbo sutarčių nutraukimas), kuriuo siekiama paveikti darbuotojų atstovus (paprastai – profesines sąjungas), kad jie sutiktų su darbdavio ar darbdavių organizacijos siūlomomis kolektyvinės sutarties sąlygomis arba atsisakytų savo reikalavimų, dėl kurių paskelbtas streikas.

Lokauto reglamentavimas, taikymas

Teisę į kolektyvinio poveikio priemones užtikrina Europos socialinė chartija (Lietuva pasirašė 1997, ratifikavo 2001 05 15, Chartija įsigaliojo 2001 08 01).

Išvystytos socialinės partnerystės šalyse darbuotojų darbo sąlygas nustato ne darbo sutartys, o kolektyvinio pobūdžio susitarimai – kolektyvinės sutartys, dėl kurių derasi darbuotojų ir darbdavių atstovai. Šiose kolektyvinėse derybose siekiama sulygti dėl abi šalis tenkinančių sąlygų, o įtikinti kitą šalį padeda kolektyvinio poveikio priemonės – streikai ir lokautai. Paskelbę streiką darbuotojai atsisako dirbti – taip daromas spaudimas darbdaviams sutikti su darbuotojų atstovų iškeltais reikalavimais. Paskelbę lokautą darbdaviai atsisako darbuotojams suteikti darbą – taip daromas spaudimas darbuotojams sutikti su darbdavių siūlomomis sąlygomis.

Lokauto reguliavimas pasaulio valstybėse

Pasaulio valstybėse lokautas reguliuojamas gana skirtingai. Vienose valstybėse, (Skandinavijos ar anglosaksų teisės sistemose) darbdavių lokautas leidžiamas tokiomis pat sąlygomis kaip ir darbuotojų streikas, t. y. darbdaviai gali neleisti dirbti ir nemokėti darbo užmokesčio tol, kol kolektyvine sutartimi nebus bendrai susitarta dėl ūkio šakoje, teritorijoje ar įmonėje darbuotojams (ar jiems prilygintiems asmenims, pvz. profesionaliems sportininkams) vienodai taikomų darbo sąlygų. Kitose valstybėse (daugiausia Vakarų Europoje) įprasta, kad lokautas gali būti skelbiamas tik tada, kai darbuotojai ar profesinės sąjungos paskelbia streiką savo reikalavimams palaikyti. Kai kurios valstybės leidžia lokautą tik kaip atsaką į aiškiai neteisėtą streiką, o kai kurios – draudžia lokautą apskritai.

Europoje lokautas pradėtas taikyti 19 a. pirmoje pusėje.

Lokautas Lietuvoje

Lietuvoje lokautas įteisintas 2017 įsigaliojus Darbo kodeksui, kuriame nustatyta, kad darbdavys ar darbdavių organizacija lokautą gali skelbti tuomet, kai profesinė sąjunga nevykdo tarpininkavimo metu pasiekto susitarimo ar darbo arbitražo sprendimo arba jei profesinės sąjungos streiką skelbia neteisėtai. Darbdavys streiką gali skelbti tik streiką paskelbusios profesinės sąjungos nariui ar streikuojančiam darbuotojui ir ne anksčiau kaip praėjus 7 d. po streiko paskelbimo pradžios. Apie lokautą pranešama profesinei sąjungai ir pačiam darbuotojui, darbuotojui darbas nesuteikiamas ir darbo užmokestis nemokamas, darbo santykių trukmės (darbo stažas) skaičiavimas sustabdomas, tačiau paliekama teisė į valstybinį socialinį draudimą. Lokauto teisėtumas gali būti profesinės sąjungos ginčijamas ne darbo ginčų komisijoje, bet tiesiogiai teisme.

3214

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką