Lùndo universitètas (šved. Lunds universitet), vienas seniausių (po Uppsalos universiteto) Švedijos universitetų. Universitetiniai miesteliai įsikūrę Lunde, Malmö, Helsingborge ir Ljungbyhede.

Lundo universiteto centriniai rūmai Lunde

Lundo universiteto bibliotekos centriniai rūmai Lunde

Struktūra ir veikla

Lunde veikia Gamtos mokslų, Humanitarinių mokslų ir teologijos, Medicinos, Socialinių mokslų ir Teisės fakultetai, Ekonomikos ir vadybos mokykla, Malmö – Vaizduojamojo ir scenos menų fakultetas (turi Meno, Muzikos ir Teatro akademijas), universitetinė ligoninė, Helsingborge – Inžinerijos fakultetas, Socialinio darbo mokykla, Ljungbyhede – Inžinerijos fakulteto Aviacijos mokykla. Yra 5 mokslo tiriamieji institutai, 25 mokslinių tyrimų ir studijų centrai, universiteto biblioteka (sudaro Centrinė ir 23 fakultetų bei specializuotos bibliotekos), botanikos sodas, 3 muziejai (Biologijos, Istorijos, viešojo meno Eskizų), planetariumas, Menų centras, muzikos centras Odeum (jame veikia orkestras, choras ir vokalinis ansamblis), mokslų centras Vattenhallen. Studentai mokomi pagal 241 studijų programą. Apie 8800 darbuotojų, iš jų akademinio personalo – 5050 (750 profesorių), apie 47 000 studentų, iš jų – apie 11 750 užsieniečių iš daugiau kaip 130 šalių (2024).

Lundo universiteto Helsingborgo universitetinis miestelis

Istorija

Idėja įkurti universitetą Lunde kilo jau 1485, bet jos įgyvendinti nepavyko. Po Roskildės taikos 1658 Švedijai atiteko dalis Danijos provincijų, tarp jų ir Skånės provincija su Lundo miestu. Vykdant švedizaciją 1666 12 19 įkurtas Lundo universitetas, Švedijos karaliaus Karolio X Gustavo garbei pavadintas Academia Carolina (taip vadintas iki 19 a. pabaigos). Jame veikė 4 fakultetai: Filosofijos, Medicinos, Teisės ir Teologijos. 1676 dėl karinių veiksmų universitetas uždarytas, 1682 vėl atidarytas. 17 a. pabaigoje universitete studijavo apie 100, 18 a. pirmoje pusėje – apie 500, 20 a. pradžioje – apie 1000 studentų. 20 a. viduryje universitetas tapo vienu didžiausių šalyje. 1969 prie universiteto prijungtas Lundo technologijos institutas (įsteigtas 1961).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką