Madeleine’o kultūra (Madlèno kultūrà), vėlyvojo paleolito archeologinė kultūra.

Buvo paplitusi septynioliktame–vienuoliktame tūkstantmetyje prieš Kristų Vakarų ir Šiaurės Europoje. Pavadinta pagal 1863 É. Lartet tyrinėtą urvą La Madeleine (Prancūzija) prie Vésère’o upės (Dordognės intakas). Šiai kultūrai būdingų radinių aptinkama daugiausia Vakarų ir Šiaurės Europoje.

Smulkesnės savitą technologiją naudojančios Madeleineʼo kultūros grupės dažnai laikomos atskiromis kultūromis (Ahrensburgo kultūra, Brommės-Lyngby kultūra, Creswello kultūra, fėdermeserio kultūra, Hamburgo kultūra ir Svidrų kultūra). Madeleineʼo kultūros žmonės naudojo paralelinį skaldymą, taip buvo galima gaminti palyginti didelį kiekį taisyklingos formos ir tipo dirbinių. Toks skaldymo būdas iš pradžių paplito Pietų, vėliau ir Šiaurės Europoje. Iš pradžių žmonės naudojo nuoskalinį ir skeltinį titnaginių dirbinių gamybos būdą, vėliau dažniau skeltinį. Skeltes dalijo mikrorėžtukiniu būdu. Būdingi radiniai: gremžtukai, rėžtukai, ylos, strėlių, rėžiklių ir iečių antgaliai, iečių svaidyklės. Šiaurės Europoje dažniausiai medžioti šiauriniai elniai, gauruotieji raganosiai, laukiniai arkliai. Iš kaulų ir ragų gaminti medžioklei ir ūkiui reikalingi įrankiai (greta minėtų, dar vienašoniai ir dvišoniai žeberklai, kapliai ir kita).

Madeleineʼo kultūros gyventojai buvo medžiotojai, rinkėjai, žvejai. Gyveno urvuose ir uolų priedangose. Mirusiuosius laidojo suriestus, apibarstytus ochra. Urvų sienos tapytos monochrominiais ir polichrominiais gyvūnų (elnių, arklių, ožkų, žuvų ir kitų), rečiau žmonių atvaizdais (rasta daugiau kaip 100 urvų su sienų tapyba). Ant kaulo ir rago plokštelių raižė gyvulius, žmones, geometrinius ornamentus, iš gyvūnų kaulų ir ragų drožė gyvulių figūrėles. Puošėsi kaklo vėriniais, kabučiais ir karoliais iš žvėrių dantų, jūros kriauklių. Gamino muzikos instrumentus: fleitas, švilpukus, dūdeles. Gyveno iš kaulų ir odų pastatytuose būstuose, dažnai klajodavo paskui elnių bandas.

Madeleineʼo kultūra Lietuvoje

Lietuvos dabartinėje teritorijoje tuomet plytėjusioje tundroje pirmieji Madeleineʼo kultūros gyventojai buvo Hamburgo kultūros žmonės, jų gyvensenos pėdsakų aptinkama Varėnos ir Alytaus rajonų savivaldybių teritorijose esančiose gyvenvietėse prie Kašėtų, Maksimonių, Margių, Varėnės upės. Jie dažniausiai medžiojo šiaurinius elnius. Dabartinės Lietuvos teritorijos Madeleineʼo kultūros grupės dažniausiai vadinamos Pabaltijo Madleno kultūra.

archeologinė kultūra

3044

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką