Maidãno revoliùcija, Euromaidãnas, pagrindinėje Kijevo aikštėje 2013–14 vykę protestai, kurie nuvertė Ukrainos prezidentą V. Janukovyčių ir į valdžią atvedė provakarietišką vyriausybę.

2013 11 21 V. Janukovyčius Vilniuje (Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos Vadovų Tarybai) atsisakė pasirašyti su Europos Sąjunga asocijuotos narystės sutartį. Kijeve kilo demonstracijos ir neramumai, nukreipti prieš Ukrainos prezidentą. Išreikšdami savo nepasitenkinimą V. Janukovyčiaus politika ir šalyje įsigalėjusia didžiule korupcija, kijeviečiai rinkosi į pagrindinę miesto aikštę – iš čia kilo Maidano revoliucijos vardas (ukrainiečių kalba majdan – aikštė). Centrinė Kijevo Kreščiatiko gatvė virto protestuojančių piliečių palapinių miesteliu. Mitingai ir demonstrancijos iš Kijevo persimetė į šalies regionus. 2013 11 30 prieš taikius demonstrantus buvo panaudotos milicijos specialiosios pajėgos Berkut. Po susidorojimo su demonstrantais žmonių nepasitenkinimo mitingai išplito po visą šalį. Didžiausią mastą jie įgavo 2013 12 01, kai į mitingą Kijevo Maidane susirinko daugiau kaip 200 000 (kai kuriais duomenimis, iki 500 000) žmonių. Įvyko susirėmimų su milicija, Vakarų Ukrainoje buvo užimti administraciniai pastatai, Kijeve nugriautas V. Lenino paminklas. Rytinėje šalies dalyje, kurioje vyrauja rusakalbiai Ukrainos gyventojai, protesto mastai buvo mažesni.

Maidano barikados (2014 01 26)

minia Maidano aikštėje (2014 01 31)

2014 02 18 Kijeve gatvėse kilo susišaudymų, per naktį žuvo 25 žmonės. 02 20 per susidūrimus tarp demonstrantų ir jėgos struktūrų žuvo dar 90 žmonių, daugiau kaip 500 buvo sužeista. 02 21 demonstrantai Kijeve išstūmė miliciją iš centro. Atvykusi Europos Sąjungos delegacija bandė susitarti su prezidentu V. Janukovyčiumi ir užtikrinti taikią įvykių eigą. Prezidentas sutiko su visais Europos Sąjungos delegacijos pasiūlymais, bet žmonės gatvėje reikalavo V. Janukovyčiaus atsistatydinimo. Kijevą paliko dauguma prezidento aplinkos žmonių ir jėgos struktūrų vadovai su šeimomis. Pats V. Janukovyčius išvyko į Charkovą, mėgino organizuoti savo šalininkus, bet sužinojęs, kad kijeviečiai 02 22 užėmė jo prabangią rezidenciją Kijeve, nusprendė bėgti iš Charkovo. Išskristi iš Donecko jam neleido vietos pasieniečiai. V. Janukovyčius automobiliu nuvyko į Krymą, kur jį paėmė iš Rusijos atsiųstas sraigtasparnis. V. Janukovyčius pasiprašė prieglobsčio Rusijoje. Ukrainos Aukščiausioji Taryba (Verchovna Rada) 2014 02 22 po pietų atstatydino prezidentą iš pareigų. Kitą dieną, 02 23, Ukrainos Aukščiausioji Taryba laikinuoju šalies prezidentu išrinko parlamento pirmininką Oleksandrą Turčynovą (iš 450 Rados narių už jį balsavo 285).

438

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką