Makão kis

Bendroji ūkio apžvalga

2005 BVP sudarė 11,5 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių (pagal perkamosios galios paritetą – 10,0 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių), BVP dalis vienam gyventojui – 28 090 Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių (pagal perkamosios galios paritetą – 24 300 Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių). Ūkio svarbiausios šakos – paslaugos ir administravimas (sukuria 91,6 % BVP, dirba 75,3 % ekonomiškai aktyvių Makao gyventojų; 2004). Daugiausia pajamų gaunama iš turizmo ir drabužių eksporto.

Pramonė

2005 pagaminta 2,03 mlrd. kilovatvalandžių elektros energijos; elektros energiją gamina šiluminės elektrinės. Pramonė menka. Dauguma pramonės įmonių perdirba ir eksportuoja importines žaliavas ir pusfabrikačius (daugiausia drabužius, žaislus, pirotechniką, tiksliuosius prietaisus, avalynę). Yra nedidelių elektrotechnikos, baldų, cemento, maisto (žuvų apdorojimo) pramonės įmonių.

Bioprodukcinis ūkis

Žemės ūkis menkas; Taipos ir Koloanės salose yra nedidelių ūkių, kuriuose daugiausia auginama daržovės. Žvejyba (dalis produkcijos eksportuojama į Honkongą); gaudoma krabai, krevetės.

Turizmas

2005 Makao aplankė 18,7 mln. turistų, daugiausia iš Kinijos (56 % visų turistų) ir Honkongo (30 %). Yra daug viešbučių, lošimo namų, naktinių klubų, restoranų, pramogų parkų, lenktynių trasų (automobilių, žirgų, kurtų).

Transportas

tiltas į Taipos salą

Automobilių kelių yra 368 kilometrai (visi su kieta danga; 2005). Keltai į Honkongą. Makao pusiasalį su Taipos sala jungia 4,5 kilometro, 2,5 kilometro ir 2,2 kilometro (kabamasis) ilgio tiltai. Tarptautinis oro uostas (Taipos saloje).

Bankai

2008 pradžioje veikė 12 šalies komercinių bankų ir 16 užsienio bankų skyrių. Centrinio banko funkcijas atlieka Makao pinigų įstaiga (Autoridade Monetaria de Macau), įkurta 1980 kaip Makao emisijos institutas (Instituto Emissor de Macau), 1989–99 Makao pinigų ir užsienio valiutos įstaiga (Autoridade Monetaria e Cambial de Macau). Makao piniginis vienetas – pataka, lygi 100 avų, įvesta 1894. Vertybinių popierių biržos nėra, Makao bendrovės savo vertybinius popierius gali registruoti Honkongo vertybinių popierių biržos (įkurta 1947) sąrašuose.

Užsienio prekyba

Užsienio prekybos balansas neigiamas. 2005 eksportuota prekių už 2,4 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių (reeksportas sudarė apie 28 %), importuota už 3,9 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių. Daugiausia eksportuojama drabužiai, elektronikos, elektrotechnikos, pirotechnikos gaminiai, avalynė, žaislai, importuojama maisto prekės, transporto priemonės, nafta, įvairūs pusfabrikačiai ir mineralinės žaliavos. 2005 daugiausia prekių eksportuota į Jungtines Amerikos Valstijas (48,7 % viso Makao eksporto), Europos Sąjungą (17,1 %), Kiniją (14,9 %), Honkongą (9,8 %), importuota – iš Kinijos (43,1 % viso Makao importo), Europos Sąjungos (13,1 %), Honkongo (10,0 %).

Ekonominiai ryšiai su Lietuva

2006 Lietuva iš Makao importavo prekių už 0,3 mln. litų.

-Makao pramonė; -Makao žemės ūkis; -turizmas Makao; -Makao transportas; -Makao bankai; -Makao užsienio prekyba; -Makao ekonominiai ryšiai su Lietuva

Makao

Makao teisinė padėtis

Makao istorija

Makao švietimas

Makao architektūra

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką