mantráilingas (angl. man – žmogus + trail – takas), paieškos metodas, kai naudodamasis savo uosle šuo seka individualiu žmogaus kvapu.

Nuo įprastos pėdsekystės mantrailingas skiriasi tuo, kad šuo leidžiamas kvapu sekti instinktyviai ir natūraliai, o ne mechaniškai, kai tą daro nuleidęs galvą ir pagal tam tikrus numatytus reikalavimus. Tai leidžia mantrailingą naudoti daugelyje įvairių vietovių, dažniausiai miestuose, vykdant kriminalinius tyrimus (šuns ir vedlio komanda padeda rasti dingusį arba pagrobtą žmogų ar nurodyti jo dingimo vietą). Tačiau ši veikla sparčiai populiarėja ir tarp šunų šeimininkų, kurie nori užsiimti produktyvia veikla su šunimis, lavindami jų gebėjimus dirbti su kvapais.

mantrailingas

Kiekvienas šuo turi natūralų instinktą išskirti vieną kvapą iš daugelio kitų bei sekti vis šiltėjančiu (artėjančiu prie tikslo) kvapu. Pasinaudojant šia unikalia šuns uoslės savybe galima išmokyti surasti dingusį žmogų įvairiose vietovėse.

Įgimtas šuns medžioklės instinktas susimedžioti gyvūną yra mantrailinge paverčiamas žaidimu surask dingusį žmogų pagal individualų kvapą. T. y. įgimta motyvacija susimedžioti maisto pakeičiama motyvacija sekti žmogaus kvapu, gaunant apdovanojimą iš surasto žmogaus (skanėstus, žaidimą).

Pagrindinė savybė, išskirianti mantrailingą iš kitų paieškos disciplinų, yra subtilus komandinis darbas. Vedlys turi yapč gerai suprasti savo šuns kūno kalbą ir spėti perskaityti jam siunčiamus signalus. Taikant mantrailingą kiekvienos individualios situacijos pakartoti ar sustabdyti neįmanoma. Aplinkos veiksniai (vėjas, paviršiaus pasikeitimas, laikas ir kita) negrįžtamai sunaikina kvapo pėdsaką, todėl komanda turi dirbti atidžiai ir greitai.

Žmogus mato pasaulį akimis, o šunys – nosimi. Vedlys, skaitydamas šuns kūno kalbą bei įvertindamas aplinkos veiksnius, piešia mintyse žemėlapį bei realios situacijos scenarijų. Kiekviena vedlio ir šuns komanda yra kaip vienas dinamiškas ir nedalomas vienetas, dirbantis greitai besikeičiančiomis aplinkos sąlygomis. Mantrailinge šuo yra mokomas: atidžiai ir nuosekliai sekti individualiu žmogaus kvapu; sekti, o ne ieškoti kvapo; pranešti, jei kvapo šioje aplinkoje nėra; kad tai nuostabiausias žaidimas pasaulyje. Dėl nuolatinio žmonių srauto, gamtos sąlygų bei paviršiaus skirtumo, mantrailingas yra darbui mieste tinkamiausia paieškos disciplina. Tačiau tai ir vienas sudėtingiausių darbo metodų šuniui. Dingusio žmogaus kvapas nuolatos silpnėja bei juda, aplinkui daug trikdžių (kitų šunų kvapai, šiukšlės, katės, mašinos ir kita), todėl šuo turi būti stipriai motyvuotas surasti dingusį asmenį, o ne pasiduoti aplinkos pagundoms. Mantrailingo metu šuo turi mokėti identifikuoti kvapą nuo įvairiausių paviršių, pvz., pirštinių, automobilio sėdynės, piniginės, raktų.

mantrailingo metu šuo turi mokėti identifikuoti kvapą nuo įvairiausių paviršių

Sėkmingiausia mantrailingo šunų veisle laikomas bladhaundas. Neatsilieka ir kiti medžiokliniai šunys, kurie buvo veisti dirbti su kvapais. Jie ne tik geba juos identifikuoti, bet ir yra labai ištvermingi. Tačiau mantrailinge sėkmingai pasirodo ir kitos šunų veislės bei mišrūnai. Kryptingas komandinis darbas ir tinkama motyvacija yra sėkmingų mantrailingo užsiėmimų paslaptis.

mantrailingas

mantrailingo metu šuo turi mokėti identifikuoti kvapą nuo įvairiausių paviršių

3253

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką