Merkinės stovyklavietės

Merknės stovyklãvietės yra Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje, prie Merkinės miestelio.

Rastos trys akmens amžiaus stovyklavietės ir senovės gyvenvietė. Išsamiau tirtos dvi stovyklavietės ir gyvenvietė. Radiniai saugomi Vytauto Didžiojo karo muziejuje ir Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Pirmoji stovyklavietė ir gyvenvietė

Merkinės pirmoji stovyklavietė ir gyvenvietė yra į vakarus nuo miestelio (plotas apie 2 ha). Žinota jau 20 a. pradžioje. 1938–1940 radinių ieškojo K. Jablonskis, 1954 – Lietuvos istorijos institutas (vadovė Aldona Bernotaitė-Gerdvilienė). Kultūrinis sluoksnis neišliko, radinių aptinkama paviršiuje. Rasta titnaginių dirbinių, datuojamų vėlyvuoju paleolitu (įkotiniai strėlių antgaliai, gremžtukai, rėžtukai, skaldytiniai), vėlyvuoju mezolitu (lancetiniai, trapeciniai strėlių antgaliai, ietigaliai, gremžtukai, rėžtukai, ovalūs kirveliai, skeltukai, skaldytiniai), vėlyvuoju neolitu (širdiniai, rombiniai, lapelio pavidalo strėlių antgaliai, peiliai).

Trečioji stovyklavietė

Merkinės trečioji stovyklavietė yra į pietryčius nuo miestelio (plotas 0,6 ha). 1938–1940 radinių ieškojo K. Jablonskis, 1954 ir 1962 – Lietuvos istorijos institutas (vadovės A. Bernotaitė-Gerdvilienė ir R. Rimantienė), 1996 – Vilniaus universitetas (vadovas Tomas Ostrauskas), 1998 ir 2001 – Lietuvos istorijos institutas (vadovas A. Girininkas), 2000 ir 2001 – Lietuvos istorijos institutas (vadovai Tomas Ostrauskas ir V. Vaitkevičius). Kultūrinis sluoksnis išlikęs tik vietomis. Rasta mezolito titnaginių dirbinių – Kundos kultūros Pulli tipo įkotinių, Kudlajevkos kultūrai būdingų mikrolitinių antgalių, trikampių mikrolitų, lancetinių, trapecinių strėlių antgalių, ietigalių ašmenėlių, rėžtukų, gremžtukų, retušavimo įrankių, skaldytinių.

2612

1493

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką